X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Rulewski - buntownik od najmłodszych lat

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 19:21
- Jako 10-letni chłopiec handlowałem "skarbami". Były wśród nich ulotki naklejane na oranżadę i bloczki z urzędu skarbowego "magazyn wyda". Pewnego razu, gdy wymieniałem się z kolegą, pochylił się nade mną cień, wziął te bloczki pytając skąd je mam i walnął mnie pałką. Nie rozumiałem tego - wspomina Jan Rulewski.
Audio
  • Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności: Jan Rulewski (Popołudnie z Jedynką)
Senator PO Jan Rulewski
Senator PO Jan Rulewski Foto: Michał Józefaciuk/Wikimedia Commons/CC-BY-SA-3.0-PL

W 1965 roku Jan Rulewski został aresztowany, gdy jako student Wojskowej Akademii Technicznej odmówił udziału w wyborach do rad narodowych i Sejmu. Został wyrzucony ze studiów i powołany karnie do wojska. Próbował uciec z Polski. Złapano go w Czechosłowacji i skazano na 5 lat więzienia za dezercję. Po zwolnieniu trafił do zakładów rowerowych Romet w Bydgoszczy. Zaczął działać w związkach zawodowych. – Zainteresowało się mną SB. Esbecy mówili, że jestem iskrą, która podpali fabrykę oraz że nie dopuszczą do tego - dodaje Rulewski.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

"Podpalił" Romet w sierpniu 1980 roku, współorganizując strajk okupacyjny, został też przewodniczącym MKS w Bydgoszczy. – Nadawał się na lidera, wynikało to z jego porywczego charakteru. Wysuwał żądania, potrafił porywać masy – mówi dr Krzysztof Osiński z IPN w Bydgoszczy.

Nazwisko Rulewskiego obiegło cały kraj, po tym, gdy 19 marca 1981 roku delegacja Solidarności, która miała wystąpić o prawo rolników do zrzeszania się, została siłą usunięta z sali obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Funkcjonariusze MO pobili Rulewskiego i dwóch innych działaczy Solidarności. Zapoczątkowało to tzw. kryzys bydgoski...

***

Przygotował: Krzysztof Horwat

Data emisji: 26.08.2015

Godzina emisji: 15.45

Trzynasty odcinek cyklu "Ludzie Sierpnia - Ludzie Solidarności" został wyemitowany w audycji "Popołudnie z Jedynką".

tj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Pinior - człowiek, który uratował 80 milionów Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 21:13
Józef Pinior współorganizował struktury dolnośląskiej Solidarności. Był rzecznikiem finansowym związku, ale wyróżniał się też stylem bycia.
rozwiń zwiń