X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stają zakłady Śląska. "Strajk zintegrował Jastrzębie"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 12:45
- Do pracy przyjechali tu ludzie z całej Polski, mieli więc bardzo małą szansę, by się zintegrować. A strajk spowodował, że Jastrzębie stało się jedną społecznością - wspomina jego uczestnik Grzegorz Stawski.
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 14. (Sygnały dnia/Jedynka)
28 sierpnia, zaprotestowali górnicy KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu. 30 sierpnia strajkowało już 28 kopalń i 28 innych zakładów pracy na Śląsku.
28 sierpnia, zaprotestowali górnicy KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu. 30 sierpnia strajkowało już 28 kopalń i 28 innych zakładów pracy na Śląsku.Foto: PAP/CAF/St. Jakubowski

Strajk w Kopalni Węgla Kamiennego Manifest Lipcowy w Jastrzębiu Zdroju rozpoczął się 28 sierpnia 1980. Następnego dnia stanął zakład zatrudniający kilkadziesiąt tysięcy osób - Huta Katowice, a później Zakład nr 2 Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Tychach.

- Gdy zastrajkowały te zakłady pracy i gdy pociągnęły za sobą następne, władza stanęła przed naprawdę dużym problemem - mówi Jarosław Neja z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Do tej pory bowiem niezadowolenie śląskich pracowników starano się wyciszać, by utrzymać obraz uprzemysłowionego ośrodka Polski, który wciąż pracuje.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Wyjątkowość sierpniowych wydarzeń potęguje fakt, że do strajku przystąpili nie tyle działacze opozycji, a zwykli ludzie, którzy - jak wspomina Karol Modzelewski - "żyli z przygiętym karkiem". W sierpniu 1980 dokonał się przewrót, a znaczącą rolę w nim odegrali też m.in. taksówkarze i rolnicy...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 27.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia".

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lubelski Lipiec. Wstęp do strajków na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 10:00
Zanim 14 sierpnia 1980 roku stanęła Stocznia Gdańska, protesty przetoczyły się przez Lubelszczyznę. - Gdyby nie te strajki, nie byłoby wystąpień na Pomorzu - przyznaje działaczka opozycji Ludwika Wujec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryka Krzywonos: gdy zatrzymałam tramwaj, ludzie bili brawo

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 14:47
- Odwróciłam się do pasażerów i powiedziałam, że dalej nie pojedziemy, bo chcę, żebyśmy stanęli razem ze stocznią. Ludzie zaczęli bić brawo, co tylko utwierdziło mnie w mojej decyzji - mówi była motornicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Modzelewski. Opozycyjny zawodnik wagi ciężkiej

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 18:17
- Karol od samego początku był naszym przedstawicielem w Gdańsku, bo panowało wtedy przekonanie, że co najlepsze trzeba dać centrali - wspomina Władysław Frasyniuk, wrocławski działacz Solidarności.
rozwiń zwiń