"Mamy wreszcie niezależne samorządne związki zawodowe"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 12:22
W niedzielę 31 sierpnia zebrani w sali BHP Stoczni Gdańskiej przedstawiciele MKS i rządu podpisują porozumienia sierpniowe. - Mamy wreszcie niezależne samorządne związki zawodowe, mamy prawo do strajku, a następne prawa ustanowimy niedługo - ogłasza Lech Wałęsa.
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 15. (Sygnały dnia/Jedynka)
31 sierpnia 1980 roku z bramy Stoczni Gdańskiej Lecha Wałęsa ogłosił zakończenie strajku i podpisanie porozumienia ze stroną rządową
31 sierpnia 1980 roku z bramy Stoczni Gdańskiej Lecha Wałęsa ogłosił zakończenie strajku i podpisanie porozumienia ze stroną rządowąFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-BY-SA-3.0-PL

Rozmowy strajkujących z delegacją rządową trwały do ostatniej chwili. - Najprawdopodobniej ambicje miały wpływ na podpisanie wcześniejszych porozumień w Szczecinie – mówi Michał Siedziako z IPN. - Wcześniej umawiano się, że porozumienia zostaną podpisane w tym samym czasie. Szczecin się wyłamał - dodaje.

Zdaniem Lecha Wałęsy, niepotrzebnie. - Zaleciłem wszystkim strajkującym, że poddajemy się razem. Nie wolno, aby ktokolwiek się wyłamał. Szczecin poddał się wcześniej i wywołał zagrożenie. Podobnie było w 1970 roku, gdy doszło do rozlewu krwi - wspomina Wałęsa. Tym razem udało się jednak uniknąć tragedii.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Podczas końcowych negocjacji strona rządowa łatwo godziła się na postulaty płacowe. Niebezpieczne były dla niej postulaty systemowe, a walka do końca toczyła się o punkt pierwszy. – Nie chcieli zgodzić się na zapis "wolne związki zawodowe". Tadeusz Mazowiecki zastąpił je "niezależnymi", "samorządnymi". Niezależne i samorządne, które oznaczają przecież wolne, przeszły - opowiada współpracowniczka KOR Ludwika Wujec.

Jednak gdy wstępnie zostają zaakceptowane wszystkie postulaty i wydaje się, że do porozumienia jest coraz bliżej, Lech Wałęsa występuje z wnioskiem zakończenia represji SB wobec opozycji...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 28.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia".

tj/asz

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki. Człowiek, który wynegocjował NSZZ

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 18:41
- Niemal do samego końca negocjacji strona rządowa nie chciała się zgodzić na wolne związki zawodowe. Mazowiecki "wolne" zastąpił "niezależnymi samorządnymi" i to przeszło - wspomina Ludwika Wujec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stają zakłady Śląska. "Strajk zintegrował Jastrzębie"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 12:45
- Do pracy przyjechali tu ludzie z całej Polski, mieli więc bardzo małą szansę, by się zintegrować. A strajk spowodował, że Jastrzębie stało się jedną społecznością - wspomina jego uczestnik Grzegorz Stawski.
rozwiń zwiń