X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mamy wreszcie niezależne samorządne związki zawodowe"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 12:22
W niedzielę 31 sierpnia zebrani w sali BHP Stoczni Gdańskiej przedstawiciele MKS i rządu podpisują porozumienia sierpniowe. - Mamy wreszcie niezależne samorządne związki zawodowe, mamy prawo do strajku, a następne prawa ustanowimy niedługo - ogłasza Lech Wałęsa.
Audio
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 15. (Sygnały dnia/Jedynka)
31 sierpnia 1980 roku z bramy Stoczni Gdańskiej Lecha Wałęsa ogłosił zakończenie strajku i podpisanie porozumienia ze stroną rządową
31 sierpnia 1980 roku z bramy Stoczni Gdańskiej Lecha Wałęsa ogłosił zakończenie strajku i podpisanie porozumienia ze stroną rządowąFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-BY-SA-3.0-PL

Rozmowy strajkujących z delegacją rządową trwały do ostatniej chwili. - Najprawdopodobniej ambicje miały wpływ na podpisanie wcześniejszych porozumień w Szczecinie – mówi Michał Siedziako z IPN. - Wcześniej umawiano się, że porozumienia zostaną podpisane w tym samym czasie. Szczecin się wyłamał - dodaje.

Zdaniem Lecha Wałęsy, niepotrzebnie. - Zaleciłem wszystkim strajkującym, że poddajemy się razem. Nie wolno, aby ktokolwiek się wyłamał. Szczecin poddał się wcześniej i wywołał zagrożenie. Podobnie było w 1970 roku, gdy doszło do rozlewu krwi - wspomina Wałęsa. Tym razem udało się jednak uniknąć tragedii.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Podczas końcowych negocjacji strona rządowa łatwo godziła się na postulaty płacowe. Niebezpieczne były dla niej postulaty systemowe, a walka do końca toczyła się o punkt pierwszy. – Nie chcieli zgodzić się na zapis "wolne związki zawodowe". Tadeusz Mazowiecki zastąpił je "niezależnymi", "samorządnymi". Niezależne i samorządne, które oznaczają przecież wolne, przeszły - opowiada współpracowniczka KOR Ludwika Wujec.

Jednak gdy wstępnie zostają zaakceptowane wszystkie postulaty i wydaje się, że do porozumienia jest coraz bliżej, Lech Wałęsa występuje z wnioskiem zakończenia represji SB wobec opozycji...

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 28.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia".

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki. Człowiek, który wynegocjował NSZZ

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 18:41
- Niemal do samego końca negocjacji strona rządowa nie chciała się zgodzić na wolne związki zawodowe. Mazowiecki "wolne" zastąpił "niezależnymi samorządnymi" i to przeszło - wspomina Ludwika Wujec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stają zakłady Śląska. "Strajk zintegrował Jastrzębie"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 12:45
- Do pracy przyjechali tu ludzie z całej Polski, mieli więc bardzo małą szansę, by się zintegrować. A strajk spowodował, że Jastrzębie stało się jedną społecznością - wspomina jego uczestnik Grzegorz Stawski.
rozwiń zwiń