Jan Krzysztof Kelus - muzyczny symbol drugiego obiegu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 11:02
- To był jego wyraz niezgody na to, żeby ktoś cenzurował jego piosenki – mówi dr Krzysztof Gajda, autor książek m.in. o Janie Krzysztofie Kelusie i Jacku Kaczmarskim.
Audio
  • Bardowie Solidarności: kasety drugiego obiegu (Sygnały dnia/Jedynka)
Na początku lat 80. Jan Krzysztof Kelus założył z przyjaciółmi Niezależną Oficynę Wydawniczą CDN, największy w historii drugoobiegowy dom wydawniczy w Polsce
Na początku lat 80. Jan Krzysztof Kelus założył z przyjaciółmi Niezależną Oficynę Wydawniczą CDN, największy w historii drugoobiegowy dom wydawniczy w PolsceFoto: Stanisław Czarnogórski/PAP

Z piosenkami śpiewanymi na przełomie lat 70. i 80. nierozłącznie kojarzy się ich nagrywanie i przegrywanie. Nie nagrywano zresztą tylko pieśni bardów, ale też piosenki Perfectu czy Republiki.

Muzyka nagrywana nieoficjalnie oddawała nastroje tamtych czasów. Na początku września 1980 roku nagrana została kaseta "Mury" tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński. Wtedy także zarejestrowano materiał tworzący płytę "Postulat 22." z piosenkami Sierpnia ’80.

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Najpopularniejszym nagrywającym wówczas muzykę był Jan Krzysztof Kelus. Zaczął jeszcze przed rokiem 1980. - Nagrywałem swoje piosenki dla znajomych, którzy mnie o to prosili. Potem sobie pomyślałem, że można by to robić w formie kasety - z tytułem i autorem, który się przedstawia. Potrzebowałem tylko formuły - wspomina autor i wykonawca piosenek tzw. drugiego obiegu.

Jak brzmiała ta formuła i kto z Polskiego Radia pomagał Janowi Krzysztofowi Kelusowi w nagrywaniu, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 29.08.2015

Godzina emisji: 7.51

Materiał z cyklu "Wygraliśmy wolność, czyli bardowie Solidarności" wyemitowano w "Sygnałach dnia".

pg/kul

Czytaj także

Bardowie, których śpiewali strajkujący stoczniowcy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2015 08:37
Choć fizycznie nie było ich w stoczni, ich piosenki towarzyszyły uczestnikom strajku. Przykładem utwór "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka, który powstał kilka lat przed wydarzeniami Sierpnia ’80.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mury" - hymn wbrew zamiarom autora

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 10:04
- Jacek Kaczmarski wiedział, że w najostrzejszym okresie politycznym ta pieśń jest jego daniną, ale gdy przyszła wolna Polska, powiedział dosyć. Nigdy nie chciał być czynnym rewolucjonistą, on był poetą - wspomina Ludwika Wujec.
rozwiń zwiń