Jak być dobrą babcią, a nie matką dla wnuków?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 02:12
Matka młodej matki nie zawsze umie dobrze zbudować relację z córką. - Pojawienie się wnuka może być szansą na naprawienie błędów z przeszłości z własnym dzieckiem - mówi psycholog Justyna Dąbrowska.
Audio
  • Jak nie pomylić roli matki z babcią? (Problem z głowy/ Jedynką)
Matka młodej matki nie zawsze umie dobrze zbudować relacje z córką. - Pojawienie się wnuka może być szansą na naprawienie błędów z przeszłości z własnym dzieckiem - mówi psycholog Justyna Dąbrowska
Matka młodej matki nie zawsze umie dobrze zbudować relacje z córką. - Pojawienie się wnuka może być szansą na naprawienie błędów z przeszłości z własnym dzieckiem - mówi psycholog Justyna DąbrowskaFoto: Glow Images/ East News

Budowanie relacji z córką, która staje się matką nie zawsze jest łatwe. Część babć narzuca swój styl wychowania i udziela złotych rad, nawet gdy nikt o to nie pyta. Tak było w przypadku rozmówczyni Niny Harbuz-Karczmarewicz, która stale była korygowana w kwestii wychowania dziecka przez swoją rodzicielkę. - Zachowanie mojej mamy obniżało poczucie mojej wartości jako matki, szczególnie w sytuacji, w której nie czułam się pewna. Było to moje pierwsze dziecko, byłam bardzo młoda i miałam wątpliwości, czy postępuję dobrze; nie wiedziałam, czy mam prawo mieć do niej żal, pretensje - opowiada.

Co można odczuwać jako nadużycie w pomocy ofiarowanej przez babcie? Jak można rozwiązać tego typu problemy? Czego można się dowiedzieć o sobie, gdy pojawia się młode pokolenie? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Gość: Justyna Dąbrowska (psycholog i psychoterapeutka)

Data emisji: 25.01.2016

Godzina emisji: 23.14

sm/pg

Czytaj także

Odejście dzieci z domu to ciężka próba dla związku

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 02:58
Związki, które mają na swoim koncie duże doświadczenie i długi staż stają przed wyzwaniem, jakim jest opuszczenie domu przez dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obżarstwo technologiczne niszczy kontakty międzyludzkie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 15:20
Kiedyś było łatwiej, bo nie było tylu konkurentów do spotkania z drugim człowiekiem. - Aby być częścią wspólnoty, trzeba było razem spędzać czas opowiadając, śpiewając -  mówi dr Martyna Goryniak z Laboratorium Psychoedukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współuzależnienie. "Przyznanie się to połowa sukcesu"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 13:28
- W jego obronie krzywdziłam własne dzieci. Wyprowadzała go z domu policja, a ja o niego walczyłam. Wydawało mi się, że robię dobrze - o emocjach i zachowaniu osoby współuzależnionej opowiada pani Zofia.
rozwiń zwiń