Rozstać się, trwać czy walczyć? Związek w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 16:53
- Pokutuje przeświadczenie, że należy trwać w związku nawet, gdy jest destrukcyjny. A przecież nie ma nic złego w pragnieniu szczęścia i spokoju - mówi dr Monika Gmurek.
Audio
  • Związek w kryzysie. Jak znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie? (Seksosfera/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Każdy związek miłosny przechodzi kilka etapów, które charakteryzuje różne nasycenie i zabarwienie emocji. - Niekoniecznie pierwszym jest zakochanie, bo nawet długoletni przyjaciele mogą poczuć do siebie namiętność. Po okresie jej dominacji mamy romantyczny początek, kiedy obok namiętności pojawia się intymność - wyjaśnia psycholog. Dopiero kolejny stopień, jak wykazały badania, nazwać można związkiem kompletnym - dochodzi bowiem element zaangażowania. Gdy wygasa namiętność, mamy do czynienia ze związkiem przyjacielskim, a końcowym etapem jest związek pusty (parę łączą tylko zobowiązania), którego finałem jest rozpad. - Można tego oczywiście uniknąć, ale trzeba zrozumieć, czym są namiętność, bliskość i zaangażowanie, by móc je wzmacniać - podkreśla dr Monika Gmurek.

Brak dbałości o te aspekty, ale także rezygnacja z wyrażania emocji, pozytywnych i negatywnych, i zapominanie o sobie prowadzić mogą do poważnego kryzysu.

Z czego rodzi się pustka w związku? Czy większe szanse mają pary, w których więcej jest podobieństw czy przeciwności? Psycholog mówi także o rewolucjach, jakimi dla związku są dzieci i zdrada. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, której uczestnikami byli także słuchacze Jedynki.

***

Tytuł audycji: Seksosfera

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Monika Gmurek (psycholog z SWPS)

Data emisji: 16.02.2016

Godzina emisji: 23.12

asz/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy istnieje idealny partner?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 23:10
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaufaj intuicji - to nie magia, ale ukryta wiedza!

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 13:30
Gdy podejmujemy ważną decyzję, wypisujemy wszystkie za i przeciw i radzimy się innych. A może częściej powinniśmy kierować się przeczuciami?
rozwiń zwiń