Rzecznik MON: obrona terytorialna będzie w tym roku liczyć kilka tysięcy osób

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 13:28
- Powinniśmy mieć taką armię, z takim sprzętem, która spokojnie, w razie jakiegokolwiek zagrożenia, byłaby w stanie odpierać działania nieprzyjaciela przynajmniej do momentu przybycia sojuszników – przekonywał w radiowej Jedynce Bartłomiej Misiewicz.
Audio
  • Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz ostrzega przed agresywną wobec Polski polityką Rosji (W samo południe/Jedynka)
Bartłomiej Misiewicz
Bartłomiej MisiewiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz mówił w audycji "W samo południe" o znaczeniu obrony terytorialnej. Minister obrony Antoni Macierewicz podpisał dziś koncepcję jej tworzenia. Ma być ona jednym z ważniejszych elementów nowej polskiej doktryny wojennej.

W radiowej Jedynce rzecznik MON podkreślał, że na początku liczyć będzie ona kilka tysięcy osób, a docelowo kilkadziesiąt tysięcy.

- Ministrowi obrony zależy na tym, żeby obrona terytorialna była kolejną formacją sił zbrojnych, dlatego na jej czele będą stali wojskowi. Będzie mógł do niej przystąpić każdy, kto będzie chciał, oczywiście, w granicach rozsądku, jeżeli chodzi o zdrowie, wiek – tłumaczył Bartłomiej Misiewicz. Dodał, że osoby te oprócz ćwiczeń, szkolić się będą też z użycia broni z ostrą amunicją i z obsługi lekkich pojazdów opancerzonych.

Mówił też o potrzebie zwiększania liczby zawodowych żołnierzy, a także o zagrożeniu ze strony Rosji i zwiększaniu sił NATO na jego wschodniej flance.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Przygotował: Agata Kasprolewicz

Goście: Bartłomiej Misiewicz (rzecznik MON)

Data emisji: 25.04.2016

Godzina emisji: 12.33

pp/mg

Czytaj także

Szef MON zapowiada wzrost armii. "Co najmniej 50-procentowy"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 15:44
Minister obrony narodowej zapowiedział w środę "zasadniczy wzrost armii, co najmniej 50-procentowy w ciągu najbliższych lat". Zaznaczył, że rozwój nie będzie ograniczony do obrony terytorialnej, ale będzie dotyczyć też jednostek operacyjnych.
rozwiń zwiń