O przyjaźni z Matysiakami opowiadają współtwórcy radiopowieści

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 16:00
- Moja miłość i przyjaźń z Matysiakami zaczęła się bardzo dawno temu, jeszcze w dzieciństwie. Jestem wdzięczny rodzicom, to oni nauczyli mnie słuchać radia, Teatru Polskiego Radia i "Matysiaków". Siadaliśmy przy herbatce i słuchaliśmy całą rodziną. Jest to przyjaźń, która trwa już kilkanaście lat - wspomina Janusz Dziewiątkowski, współautor powieści.
Audio
  • Współautorzy "Matysiaków" opowiadają o przyjaźni z radiową rodziną (Sobota z Jedynką)
  • Reportaż Agnieszki Ciecierskiej o przygotowaniach do Wigilii u Matysiaków (Cztery pory roku/Jedynka)
Zainscenizowane pomieszczenia mieszkania Matysiaków zaprezentowane na jubileuszowej wystawie
Zainscenizowane pomieszczenia mieszkania Matysiaków zaprezentowane na jubileuszowej wystawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Matysiakowie splendor 1200.jpg
"Matysiakowie" - 60 lat minęło

Po przyjeździe do Warszawy przyszły scenarzysta z bliska poznał radiową rodzinę. - Zacząłem przychodzić na nagrania do studia. Ta bliska przyjaźń trwała kilka dobrych lat. Dopiero po 5-6 latach przymierzyłem się do napisania pierwszego, roboczego odcinka, to był rok 2006. W 2007 przystąpiłem do regularnego tworzenia odcinków z panią Janet Połtorzycką-Stampfl - opowiada Janusz Dziewiątkowski.

W tym roku "Matysiakowie" świętują swoje 60-lecie. Mimo upływy kolejnych dekad, twórcy tej niezwykłej radiopowieści wciąż starają się ją tworzyć, utrzymując wrażenie, że jej bohaterowie są prawdziwą rodziną. - Że to jest prawdziwe mieszkanie i że słuchacze zaglądają do tego mieszkania i uczestniczą w takich zwyczajnych, codziennych sprawach, jakie mają rodziny. Gdzie się kłócą, godzą, kochają, mają problemy życiowe, finansowe, wszelkie. To jest to jedno miejsce - mieszkanie, które słuchacze odwiedzają, aby pobyć ze swoimi ulubieńcami - przyznaje Waldemar Modestowicz. Jak dodaje, jego przygoda z Matysiakami jako słuchacza zaczęła się znacznie dawniej niż Janusza Dziewiątkowskiego ze względu na różnicę wieku między nimi. - Słuchałem Matysiaków z moją babcią, która słuchała ich z wielkim namaszczeniem i wymagała wówczas ciszy i skupienia - wspomina. 


matysiakowie 1200.jpg
Matysiakowie. "Staramy się być zawsze aktualni"

W audycji przysłuchiwaliśmy się też powstaniu kolejnego odcinka "Matysiaków", opowiadaliśmy także o kulisach pracy nad tą niezwykłą radiopowieścią. Jak wygląda próba? Kto przy realizacji "Matysiaków" jest ważniejszą postacią - scenarzysta czy reżyser? Czy historie aktorów, o których rozmawia się na próbach, trafiają później do scenariusza? Czy adres, pod którym mieszka rodzina Matysiaków, naprawdę istnieje? Gdzie w Warszawie są ślady Matysiaków? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji oraz reportażu Agnieszki Ciecierskiej o przygotowaniach do Wigilii u Matysiaków.

***

Tytuł audycji: Sobota z Jedynką

Prowadzi: Wiesław Molak

Gość: Waldemar Modestowicz (reżyser), Janusz Dziewiątkowski (współautor powieści)

Data emisji: 17.12.2016

Godzina emisji: 14.10

gs/mk

Czytaj także

"Matysiakowie" - od 60 lat na antenie!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 14:40
Powieść radiowa "Matysiakowie" emitowana jest na antenie Jedynki od 15 grudnia 1956 roku. Dziś zaglądamy za kulisy jej powstawania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

60 lat z radiowymi "Matysiakami"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 22:30
To już ponad pół wieku, a dokładnie równe 60 lat, jak wystartowała nasza radiopowieść. Z jej bohaterami, czyli Gienkiem, Stachem, Wisią, Dorotą Matysiakami spotykamy się od 15 grudnia 1956 roku w każdą sobotę na antenie radiowej Jedynki. W najbliższą sobotę zapraszamy Państwa na specjalne wydanie naszej radiopowieści-jubilatki!
rozwiń zwiń