Czym jest prawo zasiedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:13
Prawo zasiedzenia cieszy się dużym zainteresowaniem, a nie zawsze jest właściwie rozumiane i interpretowane.  
Audio
  • Czego dotyczy zasiedzenie? (Patrz na prawo/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: programmingibc/Pixabay

Z zasiedzeniem mamy do czynienia, kiedy nie jesteśmy właścicielami danej rzeczy lub nieruchomości, ale z niej korzystamy. Po upływie określonego czasu możemy ubiegać się w sądzie o przyznanie nam prawa do własności. Mamy dwa rodzaje zasiedzenia: w dobrej i złej wierze. Mec. Grzegorz Ostaszewski z Kancelarii Kochański, Zięba i Partnerzy tłumaczył w audycji, co to oznacza.

- Dobra wiara jest usprawiedliwionym przekonaniem, że ktoś jest właścicielem danej nieruchomości. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia ze złą wiarą, w której ktoś wie, że nie jest tym właścicielem, a jego niewiedza o stanie faktycznym jest nieusprawiedliwiona – tłumaczył gość Anny Grabowskiej.

Czy można zasiedzieć jeden pokój? Od którego momentu zasiedzony staje się właścicielem nieruchomości? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Patrz na prawo

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: mec. Grzegorz Ostaszewski (kancelaria Kochański, Zięba i Partnerzy)

Data emisji: 26.05.2018

Godzina emisji: 15.29

abi

Czytaj także

Konsekwencje nieudzielenia urlopu wypoczynkowego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 12:00
Urlop to prawo pracownika i nikt go tego prawa pozbawić nie może, ani nie może go zmusić do wykorzystania tego urlopu. Wymiar wolnego zależy od stażu pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest renta dożywotnia?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 15:41
Renta dożywotnia za nieruchomość jest jedną z możliwości uzyskania dodatkowych, comiesięcznych pieniędzy w zamian za rezygnację ze swojego prawa własności do nieruchomości. Często mylona jest z hipoteką odwróconą jednak możemy zauważyć znaczące różnice. Jakie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesamodzielność i niepełnosprawność a rodzaje wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 18:58
Niepełnosprawni to nie tylko ci, którzy są ułomni od urodzenia. To także osoby, które w wyniku zdarzeń losowych stały się niepełnosprawne.
rozwiń zwiń