X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marszałkowska – ulica, która była świadkiem wielkich wydarzeń

Powstała w 1757 roku Marszałkowska to wciąż najsłynniejsza ulica w Polsce. O jej historii opowiada dr Artur Bojarski, autor książki "Ulica Marszałkowska po 1945 roku".
Ulica Marszałkowska
Ulica MarszałkowskaFoto: Bartłomiej Zborowski/PAP
O Audycji

Do 1945 roku zniszczone zostało 2/3 budynków przy Marszałkowskiej. W lepszym stanie zachował się odcinek przy Al. Szucha – tam podczas powstania warszawskiego Niemcy wygrali już pierwszego dnia. Jednak w ramach odwetu, zaczęli podpalać tamtejsze domy. Niektóre spłonęły, inne zostały nietknięte. Inaczej było na terenie zajętym przez powstańców – między placem Zbawiciela a Królewską odcinek był bombardowany od pierwszych do ostatnich dni powstania.

Między 1945 a 1948 rokiem tworzono projekty w stylu zachodniego modernizmu. Powstawały pomysły na poszerzenie ulic i zbudowanie wieżowców.

W czerwcu 1949 roku zaczęto tworzyć plany na budowę Marszałkowskiej w konwencji socrealistycznej. Miała być symbolem rewolucyjnych przemian w Polsce. Od tej pory wszelkie działania urbanistyczne kontrolowali sowieccy doradcy. Zaznaczali, że Marszałkowska musi być miejscem spotkań całego społeczeństwa. Samo przedpole Pałacu Kultury miało być miejscem manifestacji na cześć nowej władzy.

- Ulica była świadkiem wielkich wydarzeń – mówi dr Artur Bojarski.

W lutym 1979 roku nastąpiła wielka tragedia - wybuch gazu w Rotundzie. Zginęło wtedy 49 osób, niemal 100 zostało rannych.

Czas po 1980 roku dr Bojarski określa trwającym 20 lat okresem zastoju.

- Wzmagał się ruch drogowy, domy nie były odnawiane, nie powstawały także żadne nowe inwestycje. Ulica wyglądała coraz gorzej – argumentuje.

Zmiana nastąpiła po 2000 roku, kiedy zaczęto remontować chodniki, drogi i oświetlenia. Jednak według historyka nie jest to wystarczające, żeby przywrócić ulicy świetność.

- Potrzebne są takie usługi, miejsca, do których ludzie będą chcieli przychodzić – przekonuje.

Żeby dowiedzieć się, jakie rozwiązanie na przywrócenie świetności Marszałkowskiej proponuje dr Artur Bojarski, wysłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi:  Dorota Truszczak

Gość: dr Artur Bojarski (historyk, autor książki „Ulica Marszałkowska po 1945 roku")

Data emisji: 16.08.2018

Godzina emisji: 19.10

kwh/kb

Playlista
  • Miśkiewicz Dorota - Mieszkam tu nad Wisłą