Tajemnicze zjawiska kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:18
Wszechświat od zawsze budził ciekawość związaną z jego nieodkrytymi tajemnicami, a wokół rzekomego istnienia innej cywilizacji padało wiele odmiennych, budzących kontrowersje, teorii. Do dziś trwają badania, które mają na celu poznanie tego, co dzieje się w przestrzeni kosmicznej. 
Audio
  • Gość Jedynki odpowiada na zagadki dotyczące zjawisk w kosmosie. (Eureka extra/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Zagadka 1.

Punktowa osobliwość czasoprzestrzeni, mająca silne pole grawitacyjne. Nie da się opisać jej równaniami fizyki. Krzywizna czasoprzestrzeni jest niebywale silna, a światło, które do niej wpada - już z niej nie wychodzi. Jak się nazywa taki obiekt, znajdujący się w centrach większości istniejących galaktyk?

Zagadka 2.

Gwiazdy neutronowe, które wysyłają pulsy światła w regularnych odstępach czasu. Te pulsy najprawdopodobniej są związane z pulsem takiej gwiazdy, a sama gwiazda bardzo często rotuje. Jak nazywają się te szybko rotujące gwiazdy neutronowe, które wysyłają impulsy promieniowania elektromagnetycznego w regularnych odstępach czasu?

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym znajdą Państwo odpowiedzi na pytania naszego eksperta. 

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Krzysztof Michalski

Gość: dr Monika Mościbrodzka (Uniwersytet Radboud w Nijmegen w Holandii)

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 21.33

K.A

Czytaj także

Początki życia na Ziemi i szanse na inne organizmy w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 01:30
- Dawniej panowało przekonanie, że życie wyszło z morza, podczas gdy nasze odkrycie pokazuje, że wyszło z jeziora, a ewolucja przebiegała znacznie szybciej niż się wydawało - mówi geolog, dr hab. Barbara Kremer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pulsujące obiekty jak linijka na niebie. Przełomowe odkrycie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 21:06
- Wygląda na to, że gwiazdy zmienne pulsujące są rzadkie i dość egzotyczne. Dla astronomów są wzorcami światła, więc umożliwiają pomiar odległości we Wszechświecie - mówi prof. Andrzej Udalski, kierownik projektu OGLE.
rozwiń zwiń