X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nauczyciele grożą strajkiem. Czego się domagają?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:31
Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Potrwa do 25 marca.
Audio
  • Jak spełnić żądania nauczycieli? (Debata Jedynki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o tysiąc złotych. Jeśli taka będzie - wyrażona w referendum - wola większości, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia.

Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają się rozpocząć 6 maja.

Wiceminister Marzena Machałek ma nadzieje, że do strajku nie dojdzie. - Nikt chyba nie sądzi, że nauczyciele chcieliby działać przeciwko uczniom - mówi przedstawicielka MEN. Zapewnia, że resort przygotował podwyżki, które w odczuciu nauczycieli są za małe. Jest też przekonana, że egzaminy odbędą się bez zakłóceń.

Krystyna Szumilas z PO radzi rządowi, żeby zaczął rozmowy z nauczycielami. - Ani minister edukacji, ani premier, ani prezydent nie spotkali się z nauczycielami, nie ma żadnej debaty - zwraca uwagę. Była minister edukacji podkreśla, że z ust przedstawicieli rządu nauczyciele słyszą tylko same oskarżenia.

Prof. Andrzej Waśko, doradca prezydenta, wskazuje, że problem niskich zarobków nauczycieli to wstydliwy problem, który ciągnie się od czasów PRL-u. - Żądania nauczycieli podwyżki, bardzo dobrze pan prezydent to powiedział,  są populistyczne - zauważa. Wylicza, że podwyżki w tej wysokości kosztowałyby 15 miliardów złotych i rząd musi się troszczyć, żeby kasa państwowa nie pękła.

Robert Mordak z Kukiz’15 określił obecną sytuację w szkolnictwie, jako sytuację kryzysową. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozbudził nadzieje, słuszne zresztą, pewnych grup społecznych, w tym nauczycieli. Można dać rodzicom, bardzo dobrze, można dać dzieciom, bardzo dobrze, można dać emerytom, bardzo dobrze, dlaczego by nauczyciele mieli być ciągle siłaczkami - mówi poseł. Jego zdaniem, nauczyciel powinien zarabiać minimum 7 tysięcy złotych.

Ile zarabiają nauczyciele? Czego domaga się ZNP, a czego nauczyciele z Solidarności, którzy protestują w Krakowie? Czy szkolnictwo zostanie sparaliżowane?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Grzegorz Jankowski

Goście: Krystyna Szumilas (PO), Marzena Machałek (wiceminister edukacji), prof. Andrzej Waśko (doradca Prezydenta RP), Robert Mordak (Kukiz’15)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 18.04

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes ZNP ws. egzaminów: wciąż mamy 40 dni na rozmowy o podwyżkach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 13:44
- Jeśli minister podejdzie poważnie do rozmów, proces negocjacji zostanie zakończony przed 8 kwietnia – nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy podeszli do egzaminów – mówił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz na antenie Jedynki. W szkołach zaczynają się referenda strajkowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Siemoniak: PiS sięga w kampanii po sprawy światopoglądowe

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 09:30
- Po sobocie wyraźnie widać, że ostatnią rzeczą, o której chce PiS mówić w kampanii do Parlamentu Europejskiego, to są sprawy europejskie - ocenił w "Sygnałach dnia" Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Kukiz'15: planowany strajk nauczycieli jest rodzajem szantażu, ale koniecznym

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 12:48
- Planowany strajk można nazwać rodzajem szantażu, który - w tych okolicznościach - jest koniecznością - mówił w audycji "W samo południe" Józef Brynkus, poseł Kukiz'15.
rozwiń zwiń