X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Wojciech Fałkowski: Notre Dame była matką wszystkich katedr

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 11:42
- W wymiarze symbolicznym została zniszczona katedra, która jest najważniejszym miejscem kultu, jednym z najważniejszych miejsc historycznych i jednocześnie takim zwornikiem wyobraźni państwowej Francji. Notre Dame miała legendę – powiedział na antenie Jedynki prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, mediewista i dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Dodał, że odbudowa świątyni w pięć lat jest mało realna. Jego zdaniem potrwa to około 20-30 lat. 
Audio
  • Mediewista prof. dr hab. Wojciech Fałkowski o znaczeniu katedry Notre Dame w kulturze europejskiej oraz o symbolicznej stracie po jej pożarze (Kulturalne Jedynka)
Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski
Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Pożar, do którego doszło w poniedziałek w słynnej katedrze Notre Dame, początkowo objął iglicę i dach nawy poprzecznej, a następnie rozszerzył się na cały dach świątyni. Iglica zawaliła się i spłonęła. Do północy pożar udało się opanować na tyle, że strażacy podali, że struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Dwa dni po pożarze, w południe, w archikatedrze warszawskiej zabrzmiały dzwony na znak solidarności i duchowej łączności z mieszkańcami Paryża.

Zdaniem gościa audycji proces niszczenia katedry będzie jeszcze postępował. – Rozgrzane mury teraz wracają do normalnej temperatury i zaprawa wapienna może ulec całkowitemu zniszczeniu, więc niewykluczona jest destabilizacja niektórych partii murów  –  mówił prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.

>>> Dowiedz się więcej o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu <<< 

–  Zapowiedź, że odbudowa katedry potrwa pięć lat jest bardzo ambitna. Zakończenie renowacji i rekonstrukcji zabytkowego wnętrza, moim zdaniem, musi potrwać dłużej. Pięć lat traktuję jako wskazanie celu utrzymania głównego korpusu, ale całość prac, w moim przekonaniu, będzie trwała 20-30 lat – ocenił.

Czy pożar katedry Notre Dame zjednoczy Francuzów? Jak wielką stratą dla kultury europejskiej jest zniszczenie katedry? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość:  prof. dr hab. Wojciech Fałkowski (mediewista, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 16.04.2019

Godzina emisji: 21.10

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szymon Szynkowski vel Sęk o pożarze katedry Notre Dame: czujemy się współodpowiedzialni za europejskie dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 20:56
- Mam głęboką nadzieje, że Francuzi będą zainteresowani naszą pomocą przy odbudowie katedry Notre Dame. Mamy polskiego ducha i czujemy się odpowiedzialni za wszystko, co jest nazywane europejskim dziedzictwem kulturowym - powiedział w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń