X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jazda obowiązkowa" i "Warszawa: miasto podzielone" - filmy dokumentalne z historią w tle

Oba filmy opowiadają niezywkle emocjonujące historie. Pierwszy "Jazda obowiązkowa" autorstwa Ewy Kochańskiej opowiada historię Julii i jej rodziny, "Warszawa: miasto podzielone" w reżyserii Erica Bednarskiego, to z kolei opowieść o getcie warszawskim skonfrontowana ze współczesną Warszawą. 
symboliczne granice getta warszawskiego
symboliczne granice getta warszawskiegoFoto: Shutterstock/Anastasia Petrova
O Audycji

Ewa Kochańska w swoim filmie "Jazda obowiązkowa" opowiada historię dziesięcioletniej Julii, która uprawia łyżwiarstwo figurowe. Julia jest dzieckiem emigrantów z Ukrainy, którzy również stają się bohaterami filmu. Całą rodziną uciekają z kraju, porzucając swój dobytek i ambicje zawodowe, mając nadzieję, że kariera sportowa dziewczynki pozwoli im na otrzymanie polskiego obywatelstwa i na prowadzenie spokojnego życia w Polsce. Na dziewczynce ciąży odpowiedzialność za całą rodzinę. - Julia jest bardzo subtelnym bohaterem. Zależało mi, żeby jej historia była głównym wątkiem w filmie. Żeby to nie była opowieść o matce zafiksowanej na tym, żeby jej dziecko zrobiło karierę. Za tymi sytuacjami stoją poważne sprawy, które wynikają z sytuacji tej rodziny. Uważałam, że ta historia będzie ciekawsza, będzie miała większy ciężar i będzie bardziej poruszająca dla widza - mówi reżyser filmu. 

Z kolei "Warszawa: miasto podzielone" Erica Bednarskiego to opowieść o początkach funkcjonowania getta w latach 1940 -1941. Reżyser po siedemdziesięciu latach od wydarzeń odkrył dziesięciominutowy materiał o getcie warszawskim. Autorem jest kupiec Alfons Ziółkowski, który znalazł się w Warszawie w czasie okupacji i udokumentował życie w getcie tak jak ono rzeczywiście wyglądało. Do tej pory znane były tylko niemieckie propagandowe filmy nakręcone w 1942 roku. W  rocznicę powstania w getcie warszawskim (19.04) film jest pretekstem do rozważeń na temat pamięci getta i jego wpływu na dzisiejsze oblicze stolicy. 

Oba filmy będzie można zobaczyć na festiwalu filmowym "Docs Agains Gravity", który będzie miał miejsce na początku maja tego roku w kilku miastach w Polsce.

W tym tygodniu natomiast do kin wchodzą m.in. dwie produkcje: "Wywiad z Bogiem" w reżyserii Perr'ego Langa oraz  film "Belzebub" Emilio Portesa. Głównym bohaterem filmu Langa jest mężczyzna wracający z Afganistanu, zmagający się z traumą, której doznał podczas wojny. W pewnym momencie spotyka on tajemniczego człowieka, który przedstawia się jako Bóg. Jest to dość niesamowity dramat. Z kolei drugi film - horror - produkcji meksykańskiej opowiada o serii dziwnych morderstw, których ofiarami są dzieci. A co sądzą o nich Artur Cichmiński i Michał Montowski? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach pasma Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Michał Montowski 

Goście: Ewa Kochańska (reżyser filmu "Jazda obowiązkowa"), Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 18.04.2019 

Godzina emisji: 21:10

ans/ kh

Playlista