X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Napoleon Cybulski - lekarz, naukowiec, publicysta i społecznik

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 06:44
Napoleon Cybulski urodził się 14 września 1854 r. w Krzywonosach pod Święcianami na Wileńszczyźnie. Był założycielem krakowskiej szkoły fizjologicznej.
Audio
  • Napoleon Cybulski - lekarz, naukowiec, publicysta i społecznik (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Napoleon Cybulski
Napoleon CybulskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Do historii nauki przeszedł jako: odkrywca adrenaliny, wynalazca fotohemotachometru i mikrokalorymetru, jeden z twórców endokrynologii, a także pionier elektroencefalografii. Ważną sferą aktywności Napoleona  Cybulskiego była publicystyka społeczna. Przejmował się szczególnie losem włościan galicyjskich, gdzie domagał się dla nich podniesienia poziomu oświaty i kultury rolnej w regionie podkrakowskim. W pewnym okresie piastował nawet funkcję prezesa Rady Nadzorczej Kółek Rolniczych w Krakowie. Prowadził także badania nad żywieniem się ludu wiejskiego w Galicji. Był radnym Miasta Krakowa. Wspólnie z prof. Odo Bujwidem założył pierwsze w Krakowie żeńskie gimnazjum. Był zwolennikiem dopuszczenia kobiet do studiów wyższych.

Charakterystyczne cechy Napoleona Cybulskiego, które określały jego zaangażowanie w odbudowę Niepodległej Polski to: zapał do pracy, wielka pomysłowość, niezmierna ścisłość i rzetelność w rozwiązywaniu zagadnień naukowych, ujmująca skromność, prostota, brak egoizmu i niestrudzona pracowitość. Odznaczał się wielką obfitością pomysłów, których nie taił dla siebie, ale dzielił się nimi i inspirował swoich uczniów i współpracowników, których traktował z wielką serdecznością. Jego odczyty w różnych towarzystwach naukowych budziły zawsze duże zainteresowanie. Napisał ponad 80 prac naukowych (nie licząc artykułów i drukowanych odczytów). Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Umiejętności i członek honorowy szeregu towarzystw lekarskich. W latach 1911, 1914 i 1918 Napoleon Cybulski był nominowany do Nagrody Nobla. Pośmiertnie został odznaczony krzyżem komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1936).

W audycji "Ludzie Niepodległości" o Napoleonie Cybulskim opowiada Anna Mateja - dziennikarka i publicystka, autorka książki "Recepta na adrenalinę". Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Artur Wolski 

Gość: Anna Mateja (dziennikarka i publicystka, autorka książki "Recepta na adrenalinę")

Data emisji: 07.05.2019

Godzina emisji: 21.10

kh

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nauka, której przedmiotem jest badanie flag narodowych

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 10:33
– Weksylologia to nauka, która zajmuje się badaniem znaczenia i historii sztandarów, chorągwi, proporców – tłumaczył w dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Jasieński, weksylolog.
rozwiń zwiń