X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Słodki koniec dnia" najlepszym polskim filmem na festiwalu Off Camera. Jacek Borcuch: chciałem wsadzić kij w mrowisko

Film "Sons of Denmark" zwyciężył w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" 12. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera. Obraz, którego reżyserem jest Ulaa Salim opowiada o radykalizacji nastrojów społecznych w Danii po krwawym zamachu bombowym i o politykach, którzy umiejętnie je podsycają. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych jury złożone wyłącznie z zagranicznych filmowców, za najlepszy uznało "Słodki koniec dnia" w reżyserii Jacka Borcucha. 
Jacek Borcuch odebrał Nagrodę Kulczyk Foundation w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych za film Słodki koniec dnia
Jacek Borcuch odebrał Nagrodę Kulczyk Foundation w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych za film "Słodki koniec dnia"Foto: PAP/Łukasz Gągulski
O Audycji

Akcja dzieje się na włoskiej prowincji, w mieście Volterra. Tu od lat mieszka Maria - polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.  

- To opowieść o dzisiejszej Europie. O tym, co czujemy tutaj w Polsce, co czują ludzie w Paryżu, Londynie, Madrycie i Berlinie. O irracjonalnym lęku, który jest nam wciskany przez polityków, którzy próbują coś ugrać - podkreśla w rozmowie z Joanną Sławińską Jacek Borcuch. - My w Polsce nie powinniśmy się niczego bać, bo do nas nikt nie chce przyjechać, w związku z czym nie dotyczy nas kryzys uchodźczy. A z drugiej strony myślę, że mamy do spłacenia wielki dług całemu światu za to, że przyjmował nas przez setki lat po kolejnych powstaniach, wojnach i w czasach komunizmu też wyciągał do nas ramiona. Myślę, że mamy coś do oddania światu - ocenia reżyser. - Nie chciałem w żaden sposób stawiać kropki ani jakiejś tezy. Chciałem wsadzić kij w mrowisko i chciałem żeby się nad tym głośno zastanowić. Widzę, lękam się, zastanawiam i podzieliłem się swoimi myślami z widzami - dodaje.

Czym kierował się Jacek Borcuch wybierając obsadę swojego filmu? Czy Krystyna Janda, która mówi w filmie po włosku, znała ten język wcześniej i czy to prawda, że specjalnie do filmu musiała zapuścić włosy? Czym Jacka Borcucha zadziwiła Katarzyna Smutniak? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania a  w czwartek (9.05) po godz. 21.00 w "Magazynie Bardzo Filmowym" Joanna Sławińska zaprasza do wysłuchania rozmów z aktorami i współtwórcami filmu "Słodki koniec dnia". 

***

W audycji "Kultura przed snem" mówiliśmy także o zainicjowanej przez parę prezydencką akcji "Narodowe Granie - Wiwat Moniuszko!" zorganizowanej z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Przed sześć godzin na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozbrzmiewały utwory Stanisława Moniuszki. Wystąpili artyści reprezentujący różnorodne style i gatunki muzyczne. 

***

Mówiliśmy także o dziełach Stanisława Wyspiańskiego, które podziwiać można na dwóch wystawach czasowych w Krakowie, zakończonym w sobotę w Nowym Sączu XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, w którym zwyciężyli Polacy a Ewa Hejne zaprosiła Państwa do teatru. Więcej w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk

Materiały: Joanna Stankiewicz, Dorota Kołodziejczyk, Joanna Sławińska, Monika Chrobak 

Goście: Bartłomiej Szymborski (Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa), Maria Nowak (Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa), Wojciech Skóra (Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa), (Urszula Kozakowska-Zaucha (kuratorka wystawy "Kraków 1900"), Jacek Borcuch (aktor, reżyser,scenarzysta), Łukasz Karauda (zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w kategorii głosów męskich), Małgorzata Walewska (przewodnicząca jury w XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari), Gabriela Gołaszewska ( zwyciężczyni XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w kategorii głosów żeńskich). 

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 22.09

kh

Playlista