"Słodki koniec dnia" najlepszym polskim filmem na festiwalu Off Camera. Jacek Borcuch: chciałem wsadzić kij w mrowisko

Film "Sons of Denmark" zwyciężył w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" 12. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera. Obraz, którego reżyserem jest Ulaa Salim opowiada o radykalizacji nastrojów społecznych w Danii po krwawym zamachu bombowym i o politykach, którzy umiejętnie je podsycają. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych jury złożone wyłącznie z zagranicznych filmowców, za najlepszy uznało "Słodki koniec dnia" w reżyserii Jacka Borcucha. 
Jacek Borcuch odebrał Nagrodę Kulczyk Foundation w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych za film Słodki koniec dnia
Jacek Borcuch odebrał Nagrodę Kulczyk Foundation w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych za film "Słodki koniec dnia"Foto: PAP/Łukasz Gągulski
O Audycji

Akcja dzieje się na włoskiej prowincji, w mieście Volterra. Tu od lat mieszka Maria - polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.  

- To opowieść o dzisiejszej Europie. O tym, co czujemy tutaj w Polsce, co czują ludzie w Paryżu, Londynie, Madrycie i Berlinie. O irracjonalnym lęku, który jest nam wciskany przez polityków, którzy próbują coś ugrać - podkreśla w rozmowie z Joanną Sławińską Jacek Borcuch. - My w Polsce nie powinniśmy się niczego bać, bo do nas nikt nie chce przyjechać, w związku z czym nie dotyczy nas kryzys uchodźczy. A z drugiej strony myślę, że mamy do spłacenia wielki dług całemu światu za to, że przyjmował nas przez setki lat po kolejnych powstaniach, wojnach i w czasach komunizmu też wyciągał do nas ramiona. Myślę, że mamy coś do oddania światu - ocenia reżyser. - Nie chciałem w żaden sposób stawiać kropki ani jakiejś tezy. Chciałem wsadzić kij w mrowisko i chciałem żeby się nad tym głośno zastanowić. Widzę, lękam się, zastanawiam i podzieliłem się swoimi myślami z widzami - dodaje.

Czym kierował się Jacek Borcuch wybierając obsadę swojego filmu? Czy Krystyna Janda, która mówi w filmie po włosku, znała ten język wcześniej i czy to prawda, że specjalnie do filmu musiała zapuścić włosy? Czym Jacka Borcucha zadziwiła Katarzyna Smutniak? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania a  w czwartek (9.05) po godz. 21.00 w "Magazynie Bardzo Filmowym" Joanna Sławińska zaprasza do wysłuchania rozmów z aktorami i współtwórcami filmu "Słodki koniec dnia". 

***

W audycji "Kultura przed snem" mówiliśmy także o zainicjowanej przez parę prezydencką akcji "Narodowe Granie - Wiwat Moniuszko!" zorganizowanej z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Przed sześć godzin na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozbrzmiewały utwory Stanisława Moniuszki. Wystąpili artyści reprezentujący różnorodne style i gatunki muzyczne. 

***

Mówiliśmy także o dziełach Stanisława Wyspiańskiego, które podziwiać można na dwóch wystawach czasowych w Krakowie, zakończonym w sobotę w Nowym Sączu XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, w którym zwyciężyli Polacy a Ewa Hejne zaprosiła Państwa do teatru. Więcej w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk

Materiały: Joanna Stankiewicz, Dorota Kołodziejczyk, Joanna Sławińska, Monika Chrobak 

Goście: Bartłomiej Szymborski (Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa), Maria Nowak (Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa), Wojciech Skóra (Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa), (Urszula Kozakowska-Zaucha (kuratorka wystawy "Kraków 1900"), Jacek Borcuch (aktor, reżyser,scenarzysta), Łukasz Karauda (zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w kategorii głosów męskich), Małgorzata Walewska (przewodnicząca jury w XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari), Gabriela Gołaszewska ( zwyciężczyni XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w kategorii głosów żeńskich). 

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 22.09

kh

Playlista