"Hedda Gabler" w Teatrze Narodowym - o odwadze do walki przeciw konwenansom

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 10:33
"Hedda Gabler" jest spektaklem na podstawie dramatu Henrika Ibsena. Reżyser - Kuba Kowalski opowiedział w "Kulturze przed snem" o swoich poprzednich dziełach teatralnych, zdradził o czym jest psychologiczny spektakl i z czym walczyła jego główna bohaterka. 
Audio
  • Rozmowa z artystami będącymi gośćmi audycji (Kultura przed snem/Jedynka)
Wiktoria Gorodeckaja
Wiktoria GorodeckajaFoto: Piotr Nowak/PAP

Reżyser spektaklu mówi, że "Hedda Gabler" jest dramatem pełnym czarnego humoru, który opowiada o potrzebie piękna i odwadze występowania przeciw etykietom i konwenansom. Dzieło artysty można podziwiać w Teatrze Narodowym w Warszawie, a w rolę głównej bohaterki wcieliła się aktorka Wiktoria Gorodeckaja.

Artysta wyreżyserował także takie spektakle jak "Pani Bovary" i "Sonata Jesienna". Jak sam mówi, pani Bovary i Hedda Gabler to postaci nienasyconej mieszczki, z tą różnicą że Bovary rzucała się w nieudane romanse, a Hedda sobie na to nie pozwalała. - Hedda czuje bunt przed wejściem w role, które narzuca jej społeczeństwo - mówi Kuba Kowalski dodając, że gra aktorska głównej bohaterki pozostawia wiele przestrzeni do wolnej interpretacji widzom, co według niego tworzy spektakl jeszcze bardziej emocjonującym.

W audycji także Jacek Sieradzki, który zapowiedział festiwal polskich sztuk współczesnych w Gdyni - "R@port". Prof. Jean-Noël Jeanneney opowiedział o swojej książce: "Clemenceau. Wizjoner znad Sekwany", która właśnie wyszła w Polsce, a Ewa Heine przybliżyła spektakl "Cesarz" wg. R. Kapuścińskiego w Teatrze Ateneum.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Kuba Kowalski (reżyser), Jean-Noël Jeanneney (historyk), Jacek Sieradzki (festiwal "R@port")

Data emisji: 12.05.2019

Godzina emisji: 22.09

K.A/kh

Czytaj także

Rembrandt - mistrz malarstwa niderlandzkiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 15:54
Obrazy Rembrandta budzą podziw wśród miłośników sztuki. Jego obrazy, rysunki, grafiki można podziwiać w kilku holenderskich muzeach, a największe zainteresowanie budzi wystawa w Hadze, na której zaproponowano nowy sposób studiowania jednego z najsłynniejszych obrazów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwalowe filmowe emocje w różnych miastach w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 18:01
Jeden już trwa, drugi niedługo się rozpocznie. Mowa o festiwalach filmowych, które odbywają się w różnych miastach Polski. Pierwszy to krakowski Festiwal Kina Niezależnego "OFF Camera", drugi, który rozpocznie się 10 maja, to festiwal filmów dokumentalnych "Dogs Against Gravity".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Sztuka to wartość". Co można podziwiać w Muzeum Narodowym?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 12:39
Katarzyna Szydłowska-Schiller, która jest kuratorką wystawy mówi - sztuka to nie tylko wartość pieniądza, ale też wartość duchowa i estetyczna. W "Kulturalnej Jedynce" dowiadujemy się o tym, jakie dzieła można podziwiać w trakcie trwania wystawy i dlaczego warto się na nią wybrać.
rozwiń zwiń