X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyjątkowy spektakl we Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 15:37
Premiera spektaklu "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" zainaugurowała 9. Polską Wiosnę Teatralną we Lwowie. W audycji "Świat Kresów" opowiada o niej reżyser Zbigniew Chrzanowski.
Audio
  • Polska Wiosna Teatralna we Lwowie (Jedynka/ Świat Kresów)
Panorama Lwowa
Panorama LwowaFoto: Shutterstock.com

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka łączy w sobie elementy charakterystyczne dla renesansu i średniowiecza, jednocześnie opierając się na tekstach biblijnych. Niemniej jak twierdzi reżyser, nie jest to opowieść biblijna.

Dlaczego akurat ten spektakl zainaugurował tegoroczną Polską Wiosnę Teatralną? - Zastanawiałem się nad propozycją, która miałaby pojawić się w naszym repertuarze i może jest to przypadek, a może w jakimś sensie palec Boży. Termin festiwalu to przełom kwietnia i maja, tak samo jak tegorocznej Wielkanocy. Dlatego od razu zaświtała mi w głowie myśl o tekście Mikołaja z Wilkowiecka - mówi Zbigniew Chrzanowski, będący także szefem artystycznym Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.

Premiera odbyła się w Katedrze Łacińskiej. Duży wkład w realizację spektaklu miało Przemyskie Centrum Kultury, które przygotowało oświetlenie i nagłośnienie. Zbigniew Chrzanowski przyznaje, że chciałby w przyszłości wystawić spektakl m.in. w Przemyślu.

Dlaczego publiczność była zbulwersowana pojawieniem się na scenie niewiernego Tomasza? Z jakiego powodu można zakochać się w tekście "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim"? Czy sztuka wpłynie na kontakty polsko-ukraińskie?

Ponadto Janusz Ondraszek i Czesław Branny opowiadają o działalności Teatru im. Jerzego Cienciały z Wędryni na Zaolziu, który wystąpił na 9. Polskiej Wiośnie Teatralnej.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Zbigniew Chrzanowski (reżyser, szef artystyczny Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie), Janusz Ondraszek i Czesław Branny (Teatr im. Jerzego Cienciały z Wędryni na Zaolziu)

Data emisji: 8.06.2019

Godzina emisji: 18.11

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sentymentalna podróż po lwowskich scenach

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 12:40
W audycji rozmawialiśmy o przedwojennych lwowskich teatrach i kabaretach, a także o działającym od 58 lat Polskim Teatrze Ludowym we Lwowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert we lwowskiej katedrze na odrestaurowanych organach

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 09:13
W kolejnym wydaniu audycji "Świat Kresów" zaprosiliśmy Państwa do Lwowa, na pierwszy po stu latach koncert organowy wykonany przez prof. Wiktora Łyjaka na odrestaurowanych małych organach w katedrze lwowskiej.
rozwiń zwiń