Michel Houellebecq. Prorok czy prowokator?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 14:50
Skandalista? Prorok przewidujący kluczowe zmiany społeczno-polityczne? A może wnikliwy obserwator największych smutków współczesnego świata? Michel Houellebecq, jeden z najważniejszych francuskich pisarzy, w swojej nowej powieści "Serotonina" przewidział protesty "żółtych kamizelek", zanim do nich doszło. Poprzednia jego książka "Uległość", o Francji rządzonej przez islamistów, ukazała się w dzień ataku na redakcję pisma "Charlie Hebdo", które opublikowało karykatury Mahometa.
Audio
  • Beata Geppert o "Serotoninie" Michela Houellebecqa (Moje książki/Jedynka)
Michel Houellebecq
Michel HouellebecqFoto: PAP/DPA/Boris Roessler

Jednak "Serotonina" to przede wszystkim historia czterdziestosześcioletniego Florent-Claude'a Labrouste, który pewnego dnia odkrywa, że jego partnerka zdradzała go podczas filmowanych orgii z młodymi mężczyznami. Opuszcza ją i całymi dniami snuje się po barach, wygłaszając tyrady na temat związków miłosnych. Bohaterowi udaje się funkcjonować jedynie dzięki regularnemu zażywaniu tabletki Captorix, która powoduje wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. To przygnębiająca opowieść o braku miłości i prawdziwej bliskości, która nie jest jednak pozbawiona zabawnych momentów,autoironii i dystansu.  

- Zabawność tej książki polega na tym, że Michel Houellebecq ma nieprawdopodobne poczucie humoru. On musi, choćby nawet pisał o zagładzie ludzkości czy śmierci swojego syna, jakiś żart wrzucić. Natomiast jeśli chodzi o samą treść, to nie jest to smutna książka, tylko rozpaczliwa książka. Pełna takiej rozpaczy, że nie pamiętam kiedy taką książkę czytałam - mówi tłumaczka książek Michela Houellebecqa - Beata Geppert. - Ta książka jest o tym, jak stracić to co najważniejsze w swoim życiu przez jedną głupotę - dodaje.

Dlaczego Beata Geppert nie czyta książki zanim zacznie ją tłumaczyć? Co zrobiła kiedy skończyła tłumaczyć "Serotoninę"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

W "Moich książkach" także Tadeusz Lewandowski i jego recenzje literackie. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Beata Geppert (tłumaczka książek Michela Houellebecqa)

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 21.12

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Księga szeptów" Varujana Vosganiana. Zatrzymać pamięć o ofiarach

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 14:35
- Myślę, że każdy naród, każdy okres i każde miejsce ma swoją "Księgę szeptów". Przedstawiałem tę książkę w kilkudziesięciu krajach, odbyło sie prawie dwieście spotkań w róznych miejscach - mówi w audycji "Moje książki" rumuński pisarz o ormiańskich korzeniach Varujan Vosganian. Jego książka "Księga szeptów", w której opisuje dzieje swoich przodków, w większości zabitych w czasie rzezi Ormian w 1915 roku, była wielokrotnie nagradzana i tłumaczona na wiele języków.
rozwiń zwiń