Jazz czy muzyka do serialu?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 15:22
Czym różni się pisanie muzyki do filmów fabularnych od tej do seriali? Jak odnajduje się w tym muzyk posiadający duszę jazzmana? O tym i jeszcze o kilku innych sprawach opowiada Grzegorz Daroń.
Audio
  • Z Grzegorzem Daroniem o muzyce (Jedynka/ Twarzą w twarz)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Należę do szczęściarzy, którym udało się połączyć pasję z pracą. Moją pasją jest muzyka - mówi Grzegorz Daroń. - Każdy kto jest z serca muzykiem i dla którego muzyka jest pasją, nie będzie myślał jak sprzedawca, żeby zrobić coś, co sprzeda się szybko i co ludzie kupią. Po prostu piszę melodię i jeśli ona przypada do gustu większej liczbie ludzi, to wtedy pojawia się duża satysfakcja - dodaje.

Gość Jedynki przyznaje, że całkiem inaczej pisze się muzykę do serialu aniżeli do filmu. - Nie sposób pisać muzyki dedykowanej do każdego odcinka, więc musimy posługiwać się szablonem. Ta muzyka różni się w podejściu, pracy, konstrukcji - tłumaczy.

Dlaczego muzyka ma potworną siłę? Czy muzyka jazzowa charakteryzuje się wolnością? Jak Grzegorz Daroń wspomina współpracę z Andrzejem Przybielskim? Czym zdziwił się Krzysztof Penderecki?

***

Tytuł audycji: Mój świat dźwięków w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzą: Agata Steczkowska i Marcin Kusy

Gość: Grzegorz Daroń (muzyk, kompozytor)

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 23.08

DS/K.A

Czytaj także

W chłopięcym chórze nie ma miejsca na sztuczność

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 23:05
Chór, w którego skład wchodzą chłopcy, urzeka swoją delikatnością i autentycznością. Specyfika chóru sakralnego przenosi słuchacza prosto do świata mistycyzmu i namawia na spotkanie z własną wrażliwością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Steczkowska: ideą jest rozśpiewanie naszego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 12:25
- Spotykamy się znowu, żeby podzielić się z naszą wspaniałą publicznością tą radością śpiewania i grania - mówi Agata Steczkowska, znana dyrygentka i pianistka. 
rozwiń zwiń