X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co komponował młody Moniuszko?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 10:13
- To adrenalina porównywalna do tej, którą odczuwali poszukiwacze złota, którzy nagle trafiali na złotą grudkę - mówi w "Kulturalnej Jedynce" dr Grzegorz Zieziula z Instytut Sztuki PAN, który odnalazł w zbiorach Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego nieznaną operę Stanisława Moniuszki zatytułowaną "Szwajcarska chatka". 
Audio
  • Jak twórczość Moniuszki zmieniła się na przestrzeni lat? (Kulturalna Jedynka)
Artysta rzeźbiarz Ignacy Zalek podczas pracy nad pomnikiem Stanisława Moniuszki przeznaczonym dla Grudziądza w roku 1935
Artysta rzeźbiarz Ignacy Zalek podczas pracy nad pomnikiem Stanisława Moniuszki przeznaczonym dla Grudziądza w roku 1935Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Opera, prawdopodobnie pierwsza w dorobku Stanisława Moniuszki, powstała podczas trzyletnich studiów kompozytora w Berlinie pod koniec lat 30. XIX wieku. 16 listopada 2018 roku w Warszawskiej Operze Kameralnej odbyła się premiera nigdy niewykonywanego dzieła. Ponieważ odnaleziono tylko wyciąg fortepianowy utworu, bez partytury, na potrzeby tej produkcji partyturę zrekonstruował i opracował Maciej Prochaska. 

Dr Grzegorz Zieziula zdradza, że operę odnalazł przez przypadek poszukując materiałów do innej operetki. - Zapewne stało się tak dlatego, że archiwum moniuszkowskie jest jeszcze nie do końca uporządkowane. Te zbiory są na razie rozproszone - podkreśla gość Jedynki. 

Jak zaznacza rozmówca Anny Stempniak, "Szwajcarska chatka" rzuca nowe światło na twórczość Moniuszki.  - Mamy zakodowany w głowie obraz Moniuszki jako twórcy narodowego, niosącego poważne wartości. Okazuje się, że gdy był młody ta młodość go "rozsadzała". Tutaj jest zupełnie inny ładunek energii i pomysłów - mówi dr. Grzegorz Zieziula.

Co gościa Jedynki najbardziej fascynuje w twórczości Moniuszki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Dr Grzegorz Zieziula (Instytut Sztuki PAN)

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 21.09

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Moniuszko jako mąż i ojciec

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 15:53
Ze swoją ukochaną żoną Aleksandrą Müllerówną (zwaną Omką) zaręczył w wieku zaledwie 17 lat. Miał z nią dziesięcioro dzieci, musiał więc być człowiekiem nie tylko twórczym, ale i zaradnym. O życiu rodzinnym kompozytora i jego muzycznych podróżach opowiadała w audycji prof. Małgorzata Komorowska, muzyk i polonistka.
rozwiń zwiń