ORNO, czyli rzemiosło artystyczne najlepszej próby

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 16:31
W Muzeum Warszawy trwa wystawa "Spółdzielnia ORNO. Biżuteria". - Spółdzielczość, szczególnie artystyczna, stała się po wojnie ostoją dla wielu ludzi, którzy nie znaleźliby pracy w ustroju komunistycznym. W ORNO było kilka osób, które miały przeszłość AK-owską - mówi dr Anna Wiszniewska, kuratorka wystawy.
Audio
  • Muzeum Warszawy przedstawia biżuterię artystyczną wykonaną w PRL przez autorów zrzeszonych w słynnej spółdzielni ORNO (Jedynka/ Kulturalna Jedynka)
Stoisko z perukami i biżuterią w domu towarowym Sawa. Tłum klientek przy stoisku.
Stoisko z perukami i biżuterią w domu towarowym "Sawa". Tłum klientek przy stoisku.Foto: Grażyna Rutowska / NCA

Spółdzielnia ORNO to znana i ceniona warszawska wytwórnia metaloplastyczna. Działała w latach 1949-2003. Jej wyroby, szczególnie pierścionki, broszki, bransolety i łańcuszki cieszyły się wielką popularnością w latach PRL. Teraz wytwory ORNO - ponad 1600 eksponatów - można obejrzeć na monograficznej wystawie w Muzeum Warszawy.

Spółdzielnia mieściła się przy ul. Brackiej 18 w Warszawie. Założył ją Romuald Rochacki, który z wykształcenia był ekonomistą. - Przed wojną był amatorsko wprawiony w wykonywanie biżuterii i galanterii głównie dla żony. Dzięki temu utrzymywał się w czasie wojny. Kiedy po zakończeniu wojny ludzie potrzebowali obiektów związanych z życiem codziennym i powrotu do normalności, okazało się, że może to być sposób na życie, utrzymanie się i zbudowanie struktur, które zapewnią pracę innym ludziom - przekazuje dr Anna Wiszniewska.

- Wystawa jest możliwie najbardziej kompletna. Pokazuje różne aspekty: powojenną spółdzielczość i jej losy, używane techniki oraz zjawisko mody, w jaki sposób ORNO ją kształtowało - dodaje gość Jedynki.

W spółdzielni wykonywano m.in. pierścionki, wisiorki, pojemniki na perfumy, pudernice, łyżeczki, papierośnice, ale też… drzwi do Katedry Warszawskiej.

Kto z przeszłością związaną z Armią Krajową pracował w ORNO? Dlaczego założycielowi spółdzielni zależało, żeby pracownicy kształcili się? Do kiedy czynna będzie wystawa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji ponadto o premierze teatralnej "Na Zachodzie bez zmian", chińskiej tkaninie na wystawie w Muzeum Azji i Pacyfiku, tradycyjnym zdobnictwie ludowym i rzemiośle sądeckiej wsi oraz o "Romeo i Julia" w Teatrze Studiu.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Anna Wiszniewska (kurator wystawy)

Data emisji: 23.06.2019

Godzina emisji: 22.08

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wawel świętuje rocznicę powrotu swych skarbów

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 13:00
- To największy w Polsce i jeden z najważniejszych w Europie zbiór XVI-wiecznych tapiserii. Te wspaniałe tkaniny zostały zamówione przez króla Zygmunta Augusta w najlepszych brukselskich pracowniach do ozdoby zamku wawelskiego - mówi Magdalena Ozga z Zamku Królewskiego na Wawelu.
rozwiń zwiń