X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lipawa - miasto, które tętni polskością

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 12:03
Mimo że łotewska Lipawa nigdy nie znajdowała się na terytorium naszego kraju, od lat jest silnie związana z Polską. Jak to się stało?
Audio
  • Lipawa - polskie miasto na Łotwie (Jedynka/ Świat Kresów)
Lipawa 1910 r. - Nowy rynek
Lipawa 1910 r. - Nowy rynekFoto: nieznany

Lipawa jest to trzecie, co do wielkości miasto na Łotwie. Położone jest nad Morzem Bałtyckim i jest sercem Kurlandii. Co ciekawe, przez Lipawę przebiega ten sam południk, co przez Warszawę. Lipawa charakteryzuje się również tym, że jej historia jest nierozerwalnie związana z Polakami.

- Polacy pojawili się w Lipawie większą grupą po upadku Powstania Styczniowego. Rodziny polskie, litewskie, żmudzkie były prześladowane po powstaniu, utraciły swoje majątki na Litwie, często odbywały karę zsyłki na daleką Syberię i po powrocie miały zakaz osiedlania się w swoich rodzinnych stronach. Wybierały zatem miejsce położone najbliżej rodzinnej guberni i była to akurat Lipawa znajdująca się kilkanaście kilometrów od granicy. Było to mniej więcej w roku 1870 - opowiada Marek Głuszko, autor książki "Polacy w Lipawie - historia znana, nieznana, zapomniana".

Wspomniana książka została wydana przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika. Instytut zorganizował również wystawę poświęconą dziejom naszych rodaków w Lipawie. Jednymi z najbardziej znanych byli: Gabriel Narutowicz i Jan Heydatel.

- Jan Heydatel jest autorem koncepcji stworzenia portu handlowego w Lipawie. Przede wszystkim właśnie jemu zawdzięczamy tę ideę, by Lipawa stała się tak ważnym miejscem nad Bałtykiem - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor instytutu.

Dorota Janiszewska-Jakubiak odniosła się również do wystawy w Lipawie. - To, co działo się, przerosło nasze oczekiwania. Na wystawie i w muzeum Lipawy mieliśmy bardzo wielu gości. I to takich, których autorzy projektów lubią najbardziej, czyli naprawdę zainteresowanych, zadających dużo pytań i także opowiadających swoje własne historie - słyszymy.

Kiedy w Lipawie pojawiła się kolejna fala polskiego osadnictwa i z czym była związana? Jaki wkład mieli Polacy w powstanie linii oceanicznej relacji Lipawa - Nowy Jork? Czy wielokulturowa Lipawa przetrwała w czasach sowieckich?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Marek Głuszko (autor książki "Polacy w Lipawie - historia znana, nieznana, zapomniana"), Dorota Janiszewska-Jakubiak (dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika)

Data emisji: 6.07.2019

Godzina emisji: 18.12

DS

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Łotwa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inflanty Polskie – najdalsze kresy I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 20:24
- Nawet jeśli Polska jest popularna i pozytywnie odbierana przez Łotyszy to znajduje się daleko. Czasy Inflant Polskich są też odległe współczesnym pokoleniom - mówił w Jedynce ks. Tadeusz Cieśla, jezuita pracujący na Łotwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masowe wywózki Polaków z Kresów Wschodnich w 1940 roku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 19:12
- Plany deportacyjne były gotowe już w 1939 roku. W grudniu zapadła decyzja. Można powiedzieć przewrotnie, że większość tych deportacji Polaków była jak na warunki rosyjskie prowadzona całkiem humanitarnie, ale trzeba podkreślić, że w Rosji nigdy nie było szacunku do życia ludzkiego. Nie tylko dla bolszewików człowiek był nawozem historii - mówił prof. Janusz Odziemkowski. 
rozwiń zwiń