Święto Flotylli Pińskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 18:10
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" zapraszamy do wysłuchania opowieści o fascynacji i pamięci o Flotylli Pińskiej, która odegrała istotną rolę w walkach z bolszewikami w latach 1919-20 i która zakończyła tragicznie swą służbę w marynarce wojennej II RP we wrześniu 1939 roku. 
Audio
Statek uzbrojony ORP Generał Szeptycki i dwa monitory rzeczne na Prypeci (1922 - 1931)
Statek uzbrojony ORP "Generał Szeptycki" i dwa monitory rzeczne na Prypeci (1922 - 1931)Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Pretekstem do tej opowieści było Święto Flotylli Pińskiej zorganizowane w Dobczycach przez miłośników tej formacji z okazji jej 100-lecia. Jej bojowym zadaniem była ochrona Rzeczypospolitej przed bolszewikami.

Kiedy po odzyskaniu niepodległości Polska tworzyła na Pinie i Prypeci Marynarkę Wojenną nie miała jeszcze dostępu do morza. Więc polska marynarka narodziła się na Kresach, według szalonego pomysłu porucznika Gedroyca. Postanowił uzbroić motorówki i użyć je do walki z bolszewikami. Sprawdziłio się to znakomicie, więc po wojnie 1920 roku utworzono flotyllę, która patrolowała Kresy.

Flotylla była elementem, który w pewien sposób posłużył też do modernizacji Polesia i mieszkających tam Poleszuków.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Jacek Bassara (organizator Święta), Tomasz Suś (burmistrz Dobczyc), Katarzyna Sobiegraj (córka bosmanmata Jana Sobiegraja), Roman Kanafoński (wnuk komandora Romana Kanafońskiego), Julian Bielski (krajoznawca, badacz dziejów Flotylii), dr Ihar Mielnikau (historyk), Helena Jaruticz (szefowa Polskiej Macierzy Szkolnej z Pińska), Sławomir Zagórski (dziennikarz, autor książki "Białe kontra czerwone")

Data emisji: 20.07.2018

Godzina emisji: 18.10

ag


Czytaj także

Polskie zabytki na dawnych Kresach

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 19:00
W kolejnej audycji z cyklu "Świat Kresów" opowiadamy o wybranych obiektach polskiego dziedzictwa pozostawionego na dawnych Kresach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Garniewicz - z Wilna do Międzyrzecza

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 18:40
Wilnianin, który jako sześcioletnie dziecko musiał opuścić w latach czterdziestych Wilno i trafił na ziemie zachodniej Polski. Po latach życia w Wielkopolsce, po okresie życia w Poznaniu, jego związki z Wilnem i Wileńszczyzną odżyły za sprawą "Kapeli Wileńskiej" z Wilna, której stał się solistą oraz konferansjerem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Symbol poświęcenia najmłodszego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 14:00
Lwów był miastem wielu kultur i tradycji, ale polskość była tam zawsze obecna. W walkach o Lwów w latach 1918-1919 brała udział polska młodzież.
rozwiń zwiń