Wspomnienie o księdzu Tadeuszu Jachimowskim

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 21:30
Ks. Tadeusz Jachimowski był filozofem i teologiem. Pełnił funkcję naczelnego kapelana Sokolstwa Polskiego w II Rzeczypospolitej i naczelnego kapelana Związku Walki Zbrojnej, a od 5 lutego 1943 roku był szefem służby duszpasterskiej Sił Zbrojnych w Kraju (Armii Krajowej), wikariuszem generalnym i zastępcą biskupa polowego Wojska Polskiego.
Audio
  • Duszpasterz pośród żołnierzy (Jedynka/Ludzie Niepodległości)
Msza polowa. Przy ołtarzu ks. prałat Tadeusz Jachimowski
Msza polowa. Przy ołtarzu ks. prałat Tadeusz JachimowskiFoto: NAC

- Jako osoba powszechnie znana już 5 października 1939 roku został aresztowany przez Niemców i osadzony na Pawiaku. Przebywał tam do 31 marca 1940 roku, po czym został zwolniony. Po uwolnieniu objął funkcję rektora Kościoła św. Anny. Uczestniczył w tajnym nauczaniu i brał udział w działalności konspiracyjnej. Początkowo był organizatorem i prezesem organizacji Towarzystwo Patriotyczne, zaś od lutego 1943 roku służył w Armii Krajowej - opowiada historyk Wiktor Cygan.

Ks. Tadeusz Jachimowski był autorem znanego modlitewnika dla żołnierzy - "Żołnierz Chrystysowy", publikacji historycznych i filozoficznych, a także tomików wierszy.

- Jako naczelny kapelan Armii Krajowej przygotowywał kapłanów, żołnierzy Armii Krajowej do wystąpienia zbrojnego w akcji "Burza". To było poważne zadanie. Działalność żołnierzy Armii Krajowej w okresie okupacji miała mieć charakter w miarę możliwości moralny, np. do likwidacji polskich zdrajców nie używano młodych ludzi, w tym harcerzy. Służyli oni do likwidacji Niemców, natomiast na Polakach nie pozwalano im wykonywać wyroków. Był też taki niepisany zwyczaj, że podczas egzekucji strzelano w twarz, a nie w plecy - dodaje Wiktor Cygan.

Kiedy ks. Jachimowski przyjął święcenia kapłańskie? W jakich okolicznościach zamordowano ks. Jachimowskiego? Czy został doceniony przez Polskę? Jak wyglądała jego działalność przed wybuchem II wojny światowej?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie niepodległości

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Wiktor Cygan (historyk, członek Instytu Józefa Piłsudskiego w Warszawie)

Data emisji: 05.08.2019

Godzina emisji: 21.10

DS


Czytaj także

Odbudowa Polski po 1918 roku

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 16:13
Pierwsze lata odrodzonej Polski to walka o granice, powstrzymanie nawały bolszewickiej, stworzenie - jak napisał Stefan Żeromski - z "trzech nierównych połówek" jednego państwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Maria Eligia Stawecka. Legionistka. Zakonnica

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 19:10
Olga Maria Eligia Stawecka (1896-1933) całe swoje życie podporządkowała idei walki o niepodległość Ojczyzny: działała w szeregach Związku Strzeleckiego "Strzelec", była żołnierzem I Brygady Legionów Polskich i sanitariuszką,
rozwiń zwiń