X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pasieki na dachach miast - SOS dla pszczół

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 17:41
Dlaczego powstają pasieki na dachach domów i to w miastach? W mieście nie ma monokultur i upraw wielkoobszarowych, pszczoły mają więc do dyspozycji różnorodność pokarmową. Np. w Warszawie na obszarze okalającym dachowe pasieki możemy spotkać wiele drzew, krzewów i kwiatów kwitnących w różnym okresie. Z tego też powodu miód zbierany od rodzin usytuowanych na terenach miejskich jest przeważnie miodem wielokwiatowym, który jest bardzo smaczny i za każdym razem zaskakujący smakiem oraz aromatem.
Pasieka, zdj. ilustracyjne
Pasieka, zdj. ilustracyjneFoto: Dies-iare/Shutterstock

Czy miejski miód jest "czysty"? Odpowiedzi na to pytanie udzielają wyniki badań naukowych. Po testach jakości miodu w Państwowym Zakładzie Higieny wiemy, że na 100% nie zawiera on szkodliwych substancji, takich jak węglowodory aromatyczne oraz ołów i kadm. Śmiało można powiedzieć, że miejski miód jest „czysty”. Co ważne, miód wyprodukowany przez miejskie pszczoły nie zawiera też pestycydów, których w mieście w ogóle nie ma lub nie są używane na taką skalę, jak ma to miejsce na wsiach. Tam pola uprawne są regularnie opryskiwane środkami owadobójczymi, które dla pszczół są niestety zabójcze.

Ale pasieka na dachu to również badania naukowe i edukacja. Artur Wolski - autor reportażu opowie, jak działa założona dwa lata temu pasieka na dachu fabryki Wedla w Warszawie. Ulami i pszczołami opiekują się podopieczni Stowarzyszenia Serduszko – młodzi ludzie w wieku 15-26 lat, którzy uczą się w ten sposób troski o środowisko oraz empatii i odpowiedzialności. W każdym ulu mieszka obecnie ok. 40-60 tys. pszczół, lecz jeden jest wyjątkowy - stanowi dom dla ok. 90 tys. niezwykłych stworzeń.  Pomysł na pszczoły pojawił się przy realizacji poprzedniej edycji projektu "Wsparcie w Starcie!", realizowanego na rzecz usamodzielniania młodzieży u progu dorosłości i młodych dorosłych z rewitalizowanych dzielnicach tj. Pragi-Północ, Pragi-Południe oraz Targówka.

Gościem w studiu będzie Jarosław Adamczuk, psycholog, pszczelarz, koordynator projektu ze strony Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci.

***

Na "Eurekę" w sobotę (24.08) o godz. 18.10 zaprasza Artur Wolski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak