"O zwierzętach i ludziach" - historia Antoniny i Jana Żabińskich

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 15:13
Spośród premier kinowych, w tym tygodniu widzowie będą mogli zobaczyć film dokumentalny w reżyserii Łukasza Czajki pt: "O zwierzętach i ludziach" opowiadający historię rodziny Żabińskich, którzy przed wojną kierowali warszawskim zoo. Podczas okupacji dawali oni schronienie zagrożonym, głównie Żydom ratując ich z getta. 
Audio
  • "O zwierzętach i ludziach" - historia Antoniny i Jana Żabińskich (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Organizator i dyrektor warszawskiego ZOO dr Jan Żabiński z żoną Antoniną przy karmieniu bączka na tarasie mieszkania
Organizator i dyrektor warszawskiego ZOO dr Jan Żabiński z żoną Antoniną przy karmieniu bączka na tarasie mieszkaniaFoto: CAF/PAP/S. Dąbrowiecki

- W tym filmie bohaterowie zachowują swoją godność, poczciwość i człowieczeństwo. To jest godna pochwały postawa. Film Łukasza Czajki jest kolejnym dokumentem pełnometrażowym goszczącym na dużych ekranach i wnoszącym wartość zarówno filmową, ale też emocjonalną - mówił na antenie radiowej Jedynki Artur Cichmiński, krytyk filmowy. 

Reżyser Łukasz Czajka zdradził w "Magazynie bardzo filmowym", jak wyglądały początki pracy nad filmem. - Mój przyjaciel varsavianista Janusz Owsiany opowiedział mi tą historię i się nią zachwyciłem. Poczułem, że potrzebuję ją jakoś opowiedzieć. To historia o II Wojnie Światowej i nie tylko, jest ona inna od większości historii. 

Od początku z parkiem oraz rodziną Żabińskich związana była wybitna rzeźbiarka Magdalena Gross, która nie przechodząc do getta ukrywała się po stronie aryjskiej. - Pani Magda Gross z tego co wiem leczyła się z depresji. Lekarz jej zalecił, żeby zaczęła rzeźbić zwierzęta. Trafiła do zoo i zaprzyjaźniła się z Żabińskimi - powiedział gość audycji. 

Kolejnym polskim filmem, który w tym tygodniu zawitał do kin jest pełnometrażowa fabuła Patryka Vegi pt: "Polityka". Obsadę filmu stanowią m.in. Andrzej Grabowski, Iwona Bielska, Marcin Bosak, Zbigniew Zamachowski, Janusza Chabior czy Ewa Kasprzyk. Scenariusz do filmu jest dziełem Olafa Olszewskiego. W jakim świetle reżyser pokazał polską scenę polityczną? 

Wśród nowości w kinach będzie można obejrzeć film "Rodział 2", który jest ekranizacją powieści Stephena Kinga, "Sztuka ścigania się w deszczu" - komediodramat amerykański czy film "Między morzem a oceanem" - hiszpański dramat o dwóch braciach, którzy z trudem odnajdują się w realiach życia społecznego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Michał Montowski 

Goście: Artur Cichmiński (krytyk filmowy), Łukasz Czajka (reżyser filmu pt: "O zwierzętach i ludziach")

Data emisji: 5.09.2019

Godzina emisji: 21.09

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak