X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ważne odkrycie polskich archeologów w Novae

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 20:00
Niezwykłym znaleziskiem tegorocznej kampanii wykopaliskowej naszych archeologów w Novae ( Bułgaria) jest dokument poświadczający przyznanie obywatelstwa rzymskiemu legioniście. Polscy badacze już od ponad 50 lat prowadzą prace wykopaliskowe na terenie dawnej naddunajskiej twierdzy Novae,  miejsca stacjonowania VIII Legionu Augusta i I Legionu Italskiego. Co roku nasza wiedza uzupełniana jest o kolejne szczegóły żołnierskiego życia obozowego.
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: immigrant92 / shutterstock

Ostatnie odkrycie – to metalowa blaszka z wyrytym napisem poświadczającym nadanie obywatelstwa. Noszono ją na szyi, a w archiwum w Rzymie znajdował się oryginał tego dokumentu.

- Żołnierze nie będąc obywatelami, ale będąc żołnierzami cesarstwa, po 25 latach służby wojskowej, mogli otrzymać specjalny dokument, który nazywa się dyplomem wojskowym. Było to podziękowanie za służbę i przede wszystkim przyznanie obywatelstwa rzymskiego zarówno żołnierzowi, jak i żonie i dzieciom - mówi prof. Piotr Dyczek, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW, szef polskiej misji w Novae.

Nowy obywatel, który otrzymał obywatelstwo, musiał mieć dokument potwierdzający.

- Ten dokument było trudno napisać na papirusie, ponieważ ten był nietrwały. W związku z tym wypisywano go na małych plakietkach z brązu. Następnie były spajane specjalną pieczęcią - dodaje gość Jedynki. - Problem z naszą płytką polegał na tym, że leżała w ziemi prawie 2 tys. lat. W związku z tym jest dość skorodowana. Na szczęście ten fragment, który dotyczy datowania, jest dość dobrze widoczny - słyszymy.

Od kiedy cudzoziemcy mogli służyć w rzymskiej armii? Jakie przywileje wiązały się z nadaniem obywatelstwa? Jak wyglądała służba zawodowa i życie codzienne legionisty?

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Piotr Dyczek (dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW, szef polskiej misji w Novae)

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 19.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Madziarzy w państwie Mieszka I

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 19:10
Jaki był wpływy węgierskie w państwie pierwszych Piastów? To temat wciąż słabo zbadany i rzadko podejmowany w naszej historiografii. Archeologia dostarcza nam pewnych podpowiedzi (choćby cmentarzysko madziarskie z Przemyśla), natomiast kroniki średniowieczne mówią wprost o koligacjach naszych władców z dynastią Arpadów (vide małżeństwo Chrobrego z węgierską księżniczką), a także wspominają o wsparciu węgierskich rycerzy w czasie wyprawy na Kijów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wulkan Coropuna. Tam składano ofiary z ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 19:10
Peruwiański wulkan Coropuna wznoszący się na ponad 6 tysięcy metrów to jeden ze świętych szczytów czczonych w czasach imperium inkaskiego. W sierpniu na zboczach tego masywu dr Maciej Sobczyk z Ośrodka Badań Prekolumbijskich Uniwersytetu Warszawskiego odkrył ceremonialny kompleks składający się z 5 placów i 20 budynków. Miejsce to było zapewne ostatnim przystankiem w drodze na szczyt, gdzie prawdopodobnie składano ludzkie ofiary.
rozwiń zwiń