X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rak piersi. Jak możemy skutecznie zapobiegać chorobie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 20:07
Rak piersi, aby osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Przy systematycznej kontroli, polegającej na: badaniu palpacyjnym przez onkologa, samobadaniu piersi, a także dzięki regularnemu wykonywaniu USG i mammografii możliwe jest wykrycie guzka na etapie, gdy jest mały i łatwiejszy do wyleczenia.
Audio
  • Rak piersi. Czy ilość pacjentek przybywa? (Eureka/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Aleks333/Shutterstock

Czy liczba pacjentek z nowotworem piersi przybywa? O tym mówiła w audycji "Eureka" Katarzyna Pogoda, onkolog. - Każdego roku niestety mamy coraz więcej zachorowań na raka piersi w Polsce. Ostatnie statystyki mówią, że ok. 19 tysięcy Polek zachorowało w 2016 roku właśnie na raka piersi. Jest to najczęstszy nowotwór, który dotyka Polki - informuje. 

Każdą zmianę w wyglądzie piersi trzeba pokazać lekarzowi. Nie musi być to zmiana nowotworowa, ale lepiej to sprawdzić. 80 procent zmian w piersiach to niegroźne torbiele, gruczolakowłókniaki lub brodawczaki, które nie wymagają leczenia farmakologicznego czy operacyjnego. Bardzo wczesny rak (I i II stopień choroby) jest uleczalny w 90 procentach przypadków. Oznacza to, że cztery z pięciu chorych kobiet można uratować. To właśnie dlatego tak ważne jest samobadanie oraz regularne badania kontrolne. Bardzo ważny jest też czas od wykrycia zmiany i rozpoczęcia leczenia, co wyraźnie  zwiększa szanse na powodzenie terapii. - Samobadanie jest istotne w wykrywaniu raka piersi. (...) Ważne jest, żeby oglądać swoje piersi, ale również je badać. Powinnyśmy to robić tak mniej więcej raz w miesiącu o stałej porze - mówi gość audycji. 

Jak badać piersi? 

Wystarczy regularnie wykonywać badanie piersi, by w porę wykryć niebezpieczne zmiany. - Ważne jest, żeby porównywać symetrie piersi - jednej do drugiej i sprawdzać czy coś się zmieniło w budowie, czy nie występują jakieś zgrubienia. To są rzeczy, które możemy robić podczas zwykłych czynności higienicznych - zaznacza lek. Katarzyna Pogoda. 

Czy kobiety dosyć chętnie korzystają z badań profilaktycznych?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: lek. Katarzyna Pogoda (onkolog) 

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 19.10

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak