X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najstarsze egipskie papirusy

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 21:35
Najstarsze znane dotąd egipskie papirusy pochodzą z czasów panowania faraona Cheopsa, tj. z 26. stulecia p.n.e. Ich odkrywcą jest francuski badacz - prof. Pierre Tallet z paryskiej Sorbony. Kilka lat temu natrafił on na pozostałości instalacji portowych nad Morzem Czerwonym i na 30 skalnych korytarzy, które pełniły role magazynów. W tych to właśnie podziemnych galeriach odnaleziono setki fragmentów papirusów.
Audio
Piramida Chefrena w Gizie
Piramida Chefrena w GizieFoto: N Mrtgh / shutterstock

- Wadi el-Dżarf jest najstarszym z egipskich portów, a być może nawet najstarszym na świecie portem z tych, które znamy - mówi dr Filip Taterka, egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, były doktorant prof. Pierre’a Tallet’a. - Była to czasowa przystań, z której o określone porze roku wypływały ekspedycje na Półwysep Synaj, aby poszukiwać tam z jednej strony złóż miedzi, a z drugiej turkusów - dodaje.

Wśród odnalezionych fragmentów papirusów najcenniejsze są zapiski urzędnika o imieniu Merer, który w swoim dzienniku opisał transport budulca do konstrukcji Wielkiej Piramidy w Gizie.

- One były spisywane na bieżąco w trakcie budowy piramidy, bo były to dzienniki (…). Kiedy te papirusy przestały być potrzebne, Merer zabrał je ze sobą do Wadi el-Dżarf, ponieważ najwyraźniej był zaangażowany w zorganizowanie wyprawy na Synaj - słyszymy.

Dlaczego papirusy mówiące o budowie piramidy Cheopsa znalazły się około 200 km od Gizy, w pozostałościach najstarszego egipskiego portu nad Morzem Czerwonym w Wadi el-Dżarf? Co informacje Merera wnoszą nowego do naszej wiedzy na temat etapów wznoszenia najsłynniejszego egipskiego grobowca? Jaki był prof. Pierre Tallet?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Filip Taterka (egiptolog z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, były doktorant prof. Pierre’a Tallet’a)

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 19.09

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w piramidzie Cheopsa. Sekret faraonów czeka na wyjaśnienie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 15:11
Rozległe puste miejsce, być może wnęka lub komora wewnątrz piramidy Cheopsa, namierzono po dwóch latach badań przez japońskich i francuskich archeologów nowoczesną techniką mionową - czyli z wykorzystaniem cząstek elementarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minojscy artyści w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:30
Naukowcy z University of Arizona właśnie opublikowali wyniki badań radiowęglowych nowych próbek popiołów wulkanu z Thery, które wskazują, że erupcja, która zniszczyła cywilizację minojską w Grecji, miała miejsce ok. połowy XVI w p.n.e., a nie jak dowodziły dotychczasowe badania ok. stu lat wcześniej.
rozwiń zwiń