X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polityk, adwokat społecznik - Adolf Suligowski

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 22:00
Był znanym prawnikiem, który budował polskie środowisko prawnicze początku XX wieku. Za działalność patriotyczną, kiedy to odczytał tekst przysięgi sądowej po polsku, a nie rosyjsku, w 1893 roku został skreślony z listy adwokatów. Do zawodu powrócił w wolnej Polsce. Był członkiem Rady Stanu w 1918 roku, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, publikował artykuły i rozprawy naukowe. W 1919 roku w Sejmie Ustawodawczym jako poseł pracował w Komisji Prawniczej i Komisji Konstytucyjnej. Mowa o Adolfie Suligowskim.
Audio
Adolf Suligowski
Adolf Suligowski Foto: zbiory NAC

- Jest człowiekiem pokolenia, które nigdy nie wyrzekło się marzeń o niepodległej Polsce i które konsekwentnie robiło wszystko, żeby Polskę taką osiągnąć (…). Walczył o niepodległość w czasach zwątpienia po wielkiej klęsce Powstania Styczniowego i w zasadzie rozbiciu wszystkich polskich instytucji - mówi prof. Adam Bosiacki z Wydziału Prawa i Administracji UW.

Dobry adwokat, który żył w trudnych czasach

Gość Jedynki nie ukrywa, że Adolf Suligowski żył w czasach, kiedy "Polakom w Warszawie nie żyło się łatwo, kiedy żywioł polski był tępiony, kiedy występowała rusyfikacja w bardzo różnych formach".

- Adolf Suligowski był dobry adwokatem, ale oczywiście nie był karierowiczem, dorobkiewiczem, ani nie aspirował do jakichkolwiek funkcji oficjalnych - ocenia prof. Adam Bosiacki.

Zostawił po sobie wiele

Co zawdzięczamy Adolfowi Suligowskiemu? - Bardzo szeroką działalność społeczną i samorządową w zakresie klasy średniej, czyli mieszczaństwa. Zawdzięczamy dużą dbałość o jakość systemu politycznego i dyskusji politycznych na bardzo wysokim poziomie, ale bez animozji czy prób "dołożenia" swoim przeciwnikom. Zawdzięczamy projekty ustaw, lecz także dbałość o miasto i miasta w bardzo konkretnych sprawach. Wreszcie zawdzięczamy walkę z ubóstwem (...). Zawdzięczamy etykę wykonywania zawodu adwokata, gdzie adwokat nie jest tylko obrońcą praw ludzi, którzy mogą za to zapłacić, ale jest obrońcą pewnego rodzaju etosu, wartości i zjawisk w życiu społecznym - słyszymy.

Na czym polegała rusyfikacja w Polsce? Dlaczego Adolf Suligowski zdecydował się na zawód adwokata? Jakim był człowiekiem?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Adam Bosiacki (Wydział Prawa i Administracji UW)

Data emisji: 21.10.2019

Godzina emisji: 19.09

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzie Niepodległości - Wojciech Trąmpczyński

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 09:18
Prawnik, marszałek pierwszego Sejmu w odrodzonej Rzeczpospolitej. Świetny mówca, znakomicie przygotowany merytorycznie do kierowania izbą niższą parlamentu a potem także i Senatem. Człowiek o wielkich zasługach w dziele odbudowy polskiego parlamentaryzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Giza - generał z Sącza rodem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 07:45
Józef Giza urodził się 3 marca 1887 r. w Dąbrówce Polskiej na Sądecczyźnie. Był jednym z najznamienitszych żołnierzy związanych z nowosądeckim 1 pułkiem strzelców podhalańskich, oficerem II Rzeczpospolitej.  
rozwiń zwiń