X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na świecie jest 7 makteszów. Gdzie je znajdziemy?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 20:05
Moździerz kuchenny - tak słowo maktesz brzmi w tłumaczeniu na język polski. To dzieło przyrody. Kształtem przypomina krater, ale z wulkanem nie ma nic wspólnego. Na świecie jest 7 makteszów. Dwa na Półwyspie Synaj a pięć na Pustyni Negew, która jest pod tym względem rekordzistką.
Audio
  • Na świecie jest 7 makteszów. Gdzie je znajdziemy? (Eureka/Jedynka)
Pustyna Negew
Pustyna NegewFoto: shutterstock

Najsłynniejszym maktesz nosi nazwę "Ramon". Jak tłumaczą geolodzy powstał miliony lat temu, gdy na Pustyni Negew szumiał ocean. Z czasem wody oceanu wycofały się, ale pozostało wzgórze, które przypominało "garb", który spłaszczył się pod wpływem warunków atmosferycznych. Tak znawcy ziemi mówią o tym, co działo się na pustyni miliony lat temu. 

Gość audycji, archeolog Maciej Wacławik z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego mówił o swoich planach napisania historii ludzi, którzy zamieszkiwali te tereny w okresie od polowy IV do początku VII wieku n.e. - Dużo rzeczy jest dalej niewiadomych. Wiemy sporo o tym co się działo dookoła - mówi gość audycji. 

Pustynia Negew znajduje się na południu Izraela i zajmuje obecnie prawię połowę powierzchni państwa. Jak pustynia wyglądała w okresie przed IV w. n.e? - To jest bardzo ciekawe zagadnienie. Analizy zarówno geologiczne, jak i archeologiczne mówią, że co jakiś czas dochodzi do przekształceń krajobrazu i życiodajności - mówi Maciej Wacławik. - Pierwsze dwa wieki naszej ery były bardziej zielone, wilgotne, temperatury były niższe niż obecnie - dodaje. 

Kiedy wybuchła Plaga Justyniańska? Ile było mieszkańców na Pustyni Negew w VI w n.e? Kiedy po raz pierwszy rozpoczęły się badania Negewu?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Maciej Wacławik  (Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 19.06

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archeolodzy na 23. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:10
Tuż przed 23. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik spotkaliśmy się z naukowcami z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat Państwowego Instytutu Geologicznego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 20:00
Gabinet Historii Naturalnej stworzony przed ponad 200 laty przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był pierwszym miejscem szeroko opisującym historię odkryć polskich bogactw naturalnych. Król powołał także Komisję Kruszcową - prototyp ministerstwa górnictwa, hutnictwa i geologii. Na powołanie służby geologicznej trzeba było poczekać do początku XX wieku.
rozwiń zwiń