X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Starodawny obrzęd Dziadów

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 16:20
Na "Dziady" napisane przez Adama Mickiewicza w latach 1823-1860 składają się cztery dramaty. Każda z tych części opowiada inna historię, ale spaja je obrzęd Dziadów, który na trwałe wpisał się do tradycji literackiej i teatralnej. W "Kulturze przy kawie" zastanawiamy się, co tak naprawdę kryje się pod tym określeniem.
Audio
  • Tradycja Dziadów wśród Słowian (Jedynka/ Kultury przy kawie)
Zespół górali żywieckich podczas widowiska Dziady
Zespół górali żywieckich podczas widowiska "Dziady"Foto: NAC

Jak okazuje się, Dziadami nazywano duchy naszych przodków. - Istniało przekonanie wśród Słowian południowych i północnych, że przodkowie zamieszkują nasze siedziby ziemskie, a dokładnie mieszkają albo w komorze albo pod piecem. Wierzono, że nasi przodkowie są z nami i wychodzą tylko w szczególnych momentach w roku. Nie wierzono, że zmarły towarzyszy nam w każdym momencie, tylko, że jest trochę ukryty i jest takim dobrym duszkiem, który czuwa nad naszym domostwem - opowiada Małgorzata Jaszczołt z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

- Wśród Słowian Dziady były radosnym okresem. Też podobno odbywały się tańce. Jeśli wierzy się w życie pozagrobowe, w wielu kulturach dzień zmarłych, których przywołujemy, jest właściwie radosnym czasem. W pewien sposób zaciera się granice między jednym a drugim, trochę też próbujemy oswoić śmierć - dodaje gość Jedynki.

W jakich momentach pojawiały się dusze zmarłych? Z jakiego powodu rozpalano ogniska na grobach? Jak wyglądały uczty dla Dziadów?

W "Kulturze przy kawie" opowiadamy także o słynnych i współczesnych realizacjach dramatu romantycznego "Dziady". 22 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się nowa premiera "Dziadów", tym razem w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. W tym spektaklu zagrają m.in. Maksymilian Rogacki i Marta Dąbrowska.

- To jest jeden z trzech, jeśli nie najważniejszy tekst dramatyczny, jaki został napisany w naszym języku. Jest to w pewien sposób ciężar, ale jakże przyjemny… - przyznaje Maksymilian Rogacki.

- Janusz Wiśniewski jest niesamowicie kreatywnym reżyserem. Jako aktorzy jesteśmy materią, którą on jeszcze powoli kreuje, ale na tyle mamy zaufanie, że jesteśmy bardzo ciekawi, co z tego będzie. Pracowałam wcześniej z tym reżyserem i mam do niego totalne zaufanie - mówi Marta Dąbrowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Kultura przy kawie"

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 02.11.2019

Godzina emisji: 05.05

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Borys Godunow" na deskach Teatru Polskiego. Peter Stein: nie zamierzam uwspółcześniać tej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 11:34
24 maja w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Borys Godunow" w reżyserii niemieckiego teatralnego mistrza Petera Steina. W roli głównej wystąpi Andrzej Seweryn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Stankiewicz o filmie: najważniejszy jest człowiek

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 11:30
Podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymał nagrodę w kategorii drugoplanowy aktor męski za rolę w filmie "Pan T" w reżyserii Marcina Krzyształowicza. Od lat rozśmiesza i bawi, chociażby w "Kabarecie na końcu świata". Szerszej publiczności znany jest z serialu "Barwy szczęścia", w którym wciela się w komediową postać "Ricardo". O filmie "Pan T", o nowych zawodowych wyzwaniach i wrażliwości w audycji "Kultura przy kawie" opowiada Sebastian Stanki Stankiewicz.
rozwiń zwiń