X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy niepodległość ma rzeczywiście 101 lat?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 16:51
Jutro będziemy świętować 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku nasz kraj po 123 latach niewoli wybił się na niepodległość. Czy wiemy czym jest niepodległość? Jaką wartością powinna być dla nas wszystkich? 
Audio
  • Czy niepodległość ma 101 lat? (Gdzie jest pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: canon_shooter/Shutterstock.com

Czy żyjemy w państwie niepodległym? 

 - Czy rzeczywiście niepodległość ma 101 lat? Przedtem też była niepodległość, przed rozbiorami. To jest rocznica 101, ale w międzyczasie jest pięć lat okupacji niemieckiej, jest kilkadziesiąt lat komunizmu, które ciężko nazwać niepodległością i jest ona krótsza - 20 lat w okresie międzywojennym i teraz ok. 30 lat - uważa prof. Marek Barański. 

Odrodzenie państwa 

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski zaznacza, że Polska w 1918 roku była gotowa na odrodzenie państwa. - Polacy przygotowywali się w różny sposób. Pierwsza rzecz i nie najmniejsza to to, że byliśmy intelektualnie gotowi. Cała polska literatura XIX wieku w dużej mierze obraca się wokół tematu niepodległości. Żołnierze, którzy szli na front mieli w plecakach książki H. Sienkiewicza, S. Żeromskiego i to jest ważny element - dodaje. 

Czy sens w walce w Europie Środkowej nadawali Polacy? - ruch niepodległościowy był wzorcem dla innych ruchów niepodległościowych. To też jest do pewnego stopnia paradoks, że Ukraińcy czy Litwini tworzyli swoją niepodległość przeciwko nam, ale też często korzystając z innych wzorców - zaznacza prof. Aleksander Głogowski. 

Zasługi kościoła dla niepodległości

Marcin Przeciszewski z KAI zwraca uwagę na rolę kościoła, który przez lata zaborów konserwował język polski, tradycje oraz rolę hierarchów. - W samym okresie zbliżającej się niepodległości, to nie zapomnijmy, że roku 1917 w Warszawie z inicjatywy kard. Kakowskiego odbyła się pierwsza konferencja Episkopatu, czyli zjazd hierarchów, biskupów ze wszystkich trzech zaborów i widać było, że kościół jest przygotowany na działania jednoczące i integrujące, nie tylko naród, ale i państwowość - mówi. 

- Trzeba pamiętać o kilku poziomach, na których można mówić o roli w znaczeniu politycznym kościoła wtedy dla polskiej niepodległości. W zaborze pruskim oraz zaborze rosyjskim wyznanie było wyróżnikiem. Jak ktoś był katolikiem to był zazwyczaj Polakiem. To było fundamentalne rozróżnienie, które powodowało ileś implikacji dla życia narodowego - mówił z kolei Robert Kostro. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg

Goście: prof. Marek Barański (historyk), prof. Aleksander Głogowski (politolog, UJ), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski), Marcin Przeciszewski (dyrektor Katolickiej Agencji Informacyjnej) 

Data emisji: 9.11.2019 r.

Godzina emisji: 15.08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O sytuacji w polskim Kościele katolickim

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 11:45
Przyczynkiem do rozmowy była wypowiedź Leszka Jażdżewskiego, który 3 maja wystąpił na Uniwersytecie Warszawskim przed Donaldem Tuskiem. Redaktor naczelny pisma "Liberte" powiedział między innymi, że "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. K. Nycz: naszym zobowiązaniem jest troszczyć się o wolność

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 15:15
- Wolność jest dzisiaj zagrożona (...) przez różne podsuwane nam poprawności, które każą albo korzystać z wolności w sposób nieodpowiedzialny, albo czynić z niej tak absolutną wartość, że człowiek dbając o swoją wolność zapomina, że wokół niego żyje drugi człowiek, który też jest wolny - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń