X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzesimir Dębski: pisanie piosenek jest proste

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 13:04
Krzesimir Dębski, jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów, jest artystą uniwersalnym.  Ma na koncie ponad sto utworów symfonicznych i kameralnych. Skomponował muzykę do ponad stu filmów m.in. "Kingsajz", "Ogniem i mieczem", "W pustyni i w puszczy", "Stara baśń", "1920 Bitwa Warszawska". Zasłynął także jako wybitny skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i autor wielu niezapomnianych piosenek.
Audio
  • Krzesimir Dębski o drodze artystycznej, różnych aspektach bycia kompozytorem i o upodobaniach cz. 1 (Muzyka nocą/Jedynka)
  • Krzesimir Dębski o drodze artystycznej, różnych aspektach bycia kompozytorem i o upodobaniach cz. 2 (Muzyka nocą/Jedynka)
Krzesimir Dębski
Krzesimir DębskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Krzesimir Dębski przyznaje, że do komponowania piosenek podchodzi z dystansem. - Jest to poboczna działalność - wyjaśnia. Przyznaje, że z jednej strony jest trudno napisać piosenkę, która spodoba się wielu ludziom w tym samym czasie, a z drugiej piosenkę pisze się w jego przypadku w kilka minut, a najlepsze są te, które - jak to ujął artysta - same wyskakują. - Bywa, że trzeba się podkładać pod styl, który jest modny - mówi kompozytor. Czasem piosenka staje się przebojem dopiero po latach. Tak było z utworem "Czas nas uczy pogody", który przez wiele lat był niedoceniony przez muzycznych decydentów. A wiele utworów robił, jako żart. "Diamentowy kolczyk", który wygrał festiwal w Opolu, był pastiszem.

Zaś muzykę filmową czy symfoniczną pisze się miesiącami, gdyż wtedy trzeba myśleć o oryginalności, o czymś własnym, co będzie się różniło od prac innych kompozytorów. Teraz pisze muzykę do opery "Hiob" do tekstu Jana Pawła II.

Ostatnio artysta przebywał we Lwowie, gdzie popularyzował muzykę Ignacego Jana Paderewskiego. To może dziwne, ale były premier Polski i uznany muzyk, zresztą urodzony na Ukrainie, niedaleko Żytomierza, jest tam prawie nieznany.

Z jakich powodów Krzesimir Dębski lubi pisać muzykę do seriali dziecięcych? Kto skojarzył go z Jackiem Cyganem, z którym stworzyli wiele przebojów?

Posłuchaj całej audycji z telefonicznym udziałem słuchacz i okraszonej piosenkami Krzesimira Dębskiego.

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadzi: Robert Kamyk

Gość: Krzesimir Dębski (muzyk)

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 00.00-02.00

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzesimir Dębski: czasem parodiuję w filharmoniach hiphopowe utwory

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 22:07
- Mówię wtedy do orkiestry symfonicznej, żeby nie grali tego tysiąca nut, tylko dwa takty w kółko. Młodzi ludzie myślą teraz bardzo ekonomicznie i to im wystarcza - mówi kompozytor i dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzesimir Dębski - jego rodzina zginęła na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 18:15
- Mój ojciec jako pierwszy amatorsko doszedł do tego, że 11 lipca 1943 roku nastąpił zorganizowany atak na ponad 100 kościołów - mówi Krzesimir Dębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małomiejskie i wielkomiejskie klimaty Krzesimira Dębskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 09:15
- Wałbrzyszan spotykam zdumiewająco dużo na całym świecie. Spotykam też wałbrzyszan z Waldenburga czyli Niemców. Kilkakrotnie mi proponowali obywatelstwo niemieckie, ale jak ja byłbym Niemcem z takim imieniem - żartował Krzesimir Dębski
rozwiń zwiń