X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ojciec Józef Maria Bocheński w archiwach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 09:33
Rok 2020 został ustanowiony przez Senat Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego, by "w 25. rocznicę śmierci oddać hołd temu wybitnemu naukowcowi, kapłanowi i patriocie". W audycji "Kulturalna Jedynka" przypomnieliśmy fragmenty wywiadów, jakich słynny filozof i sowietolog udzielił Polskiemu Radiu. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 
Audio
  • Wspomnienie o Ojcu Józefie M. Bocheńskim (Kulturalna Jedynka)
Józef Maria Bocheński
Józef Maria BocheńskiFoto: PAP/Maciej Sochor

"Wśród polskich uczonych zajmuje on miejsce wyjątkowe. Reprezentuje najważniejszą polską szkołę filozoficzną, zwaną lwowsko-warszawską" - głosi uchwała. Podano w niej, że ojciec Bocheński urodził się 30 sierpnia 1902 roku w Czuszowie, studiował prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, ekonomię na Uniwersytecie w Poznaniu, filozofię we Fryburgu, teologię w Rzymie. W 1926 roku wstąpił do seminarium, a potem do Zakonu Kaznodziejskiego św. Dominika. W latach 1934-1940 był profesorem logiki w Angelicum w Rzymie. Habilitował się z logiki w roku 1938 na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1945 roku był profesorem na Uniwersytecie we Fryburgu, na którym w okresie 1964-1966 pełnił urząd rektora.

Przypomniano, że walczył podczas wojen w 1920 i 1939 roku. W stopniu podpułkownika służył jako kapelan w II Korpusie gen. Władysława Andersa ("De virtute militari. Zarys etyki wojskowej", Kraków 1993). Brał udział w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji.

"Całe życie wspierał Polaków walczących o wolność"

"Jest znany w świecie jako zwolennik filozofii analitycznej. Podejmował próby modernizacji tomizmu za pomocą logiki formalnej ("Logika religii", Warszawa 1990, "Istota i istnienie Boga", 1993). Jego prace zostały opublikowane w ponadmilionowym nakładzie w wielu krajach, co jest bardzo rzadkie w przypadku filozofów" - zwrócono uwagę w uchwale.

Wskazano, że "osobną częścią dorobku ojca Bocheńskiego są naukowe analizy marksizmu-leninizmu ("Lewica, religia, sowietologia", Warszawa 1996)". "Na Zachodzie był uważany za głównego znawcę filozoficznych problemów marksizmu, był także założycielem Instytutu Europy Wschodniej oraz wydawcą ponad 50 tomów monografii w serii "Sovietica", a także 35 roczników kwartalnika "Studies in Soviet Thought". Bibliografia prac ojca Bocheńskiego obejmuje ponad sto publikacji książkowych, z których ponad 20 przetłumaczono na język polski" - podkreślono.

Uchwała głosi, że ojciec Bocheński "całe życie bronił prawd wiary, praw logiki oraz wspierał Polaków walczących o wolność".

Ponadto w audycji:

- wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie w poszukiwaniu malarskich i rzeźbiarskich przedstawień pokłonu Trzech Króli. Rozmowa z dr Grażyną Bastek

- rozmowa z Mateuszem Pakułą - autorem tekstu i reżyserem spektaklu "Chaos pierwszego poziomu" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie

- recenzja teatralna Ewy Heine - "Źli Żydzi" w stołecznym Teatrze Ateneum

- wiersz Jarosława Marka Rymkiewicz, laureata Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak 

Data emisji: 05.01.2020

Godzina emisji: 22.10

Jedynka/PAP/kk/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lustro jest nam potrzebne, żeby spojrzeć sobie w twarz

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 14:44
Zapraszamy na spotkanie z ks. prof. Janem Sochoniem – filozofem i poetą. Ostatni tomik jego wierszy nosi tytuł "Strzałka czasu", jest więc bardzo odpowiedni na ten okres, w którym podsumowujemy mijający rok.
rozwiń zwiń