X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O fenomenie disco polo - wystawa "Disco Relaks"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 10:20
- Wystawa "Disco Relaks" to wizualne przeniesienie się do lat 90. Podróż do czasów, kiedy - w związku z wydarzeniami 1989 roku - mamy nadzieję na przemianę w naszym życiu, na sukces, na pieniądze. Na to, że będziemy mogli, obsypani brokatem, odpoczywać pod palmami - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Anna Grunwald z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Audio
  • O fenomenie disco polo - wystawa "Disco Relaks" (Kulturalna Jedynka)
Plakat promujący wystawę Disco Relaks
Plakat promujący wystawę "Disco Relaks"Foto: ethnomuseum.pl

Wystawa "Disco Relaks" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie opowiada o kulturowym fenomenie disco polo, które można nazwać "soundtrackiem" polskiej transformacji lat 90. Czas przemian, z pozoru nieograniczonych możliwości i marzeń o sukcesie, znalazł swoje odbicie w nieskrępowanej estetycznie wyobraźni twórczyń i twórców tego gatunku. 

Rozpoczynając od lat 90. - "złotego wieku" disco polo - wystawa wskazuje na społeczno-gospodarczy kontekst zjawiska i jego początki, gdy na rynku grasowali piraci, a kasety nagrywano w garażach. Sięga do muzycznych korzeni gatunku w latach 70., pokazuje odbiór zjawiska w czasach turbokapitalizmu oraz współczesne nawiązania. 

- Na początku disco polo było przede wszystkim - i na tym się koncentruje wystawa - zupełnie spontanicznym odruchem osób, które pragnęły śpiewać. Robiły to tak, jak potrafiły - częściowo poprzez naśladownictwo, częściowo czerpiąc z kultury muzycznej Europy: italo disco czy eurodance'u. Teksty często były proste, dość sentymentalne, wyrażające trochę ducha miejsca, ducha czasu, marzenia, tęsknoty. One zostały odczytane przez tzw. opiniotwórczy mainstream jako prymitywne. Nie dowierzano, że taka może być obyczajowość - wyjaśniła Anna Grunwald.

To jest część naszej wspólnej tożsamości

- Disco polo to element polskiej historii. Jest to pewnego rodzaju alternatywna historia polskiej transformacji. Z teledysków disco polo można wyczytać część prawdy o nas, Polakach tamtych czasów, o rodzącym się kapitalizmie, o przemianie obyczajowej. Na pewno warto spojrzeć na to, przyjrzeć się temu, bo to jest część naszej wspólnej tożsamości. Nie wstydzić się jej - podkreśliła gość radiowej Jedynki. 

Wystawa "Disco Relaks" prezentuje pamiątki pozyskane od artystów, materiały wizualne oraz aktualny kontekst w postaci przetworzeń i komentarzy, a także obiekty ze zbiorów Muzeum Etnograficznego. 

Gość Jedynki przyznała, że ekspozycja spotyka się z krytyką, również ze strony badaczy kultury. - Nasza wystawa nie jest promocją muzyki disco polo, jest wystawą o fenomenie kultury disco polo. Jesteśmy naprawdę dumni, że jest to pierwsza wystawa poświęcona kulturze disco polo w Polsce - podkreśliła Anna Grunwald.

- Przygotowaliśmy wartościowe materiały, warsztaty, prowadzimy debaty. Program jest bogaty - dodała. - Uważamy, że jest to nasza powinność, żeby wobec takiego masowego fenomenu, tak zakorzenionego w polskiej historii, w historii społecznej, historii politycznej, każdej odsłonie, nie być obojętnym - stwierdziła

W audycji mówiliśmy także o tym, że obecnie możemy mówić o drugiej fali disco polo.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Anna Grunwald (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Data emisji: 17.01.2020

Godzina emisji: 21.11

Jedynka/ethnomuseum.pl/kk

Zobacz więcej na temat: Michał Montowski disco polo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miejsca, których Radek Szlaga nie miał zamiaru zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 10:29
- Od ludzi, którzy wychodzą z sali, w której są prezentowane moje prace, i którzy są gotowi podzielić się ze mną wrażeniami, słyszałem już najróżniejsze rzeczy - powiedział w radiowej Jedynce artysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Malle Babbe". Szalona kumoszka pędzla Fransa Halsa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 14:45
W audycji opowiadaliśmy o obrazie, w którym holenderski malarz nawiązał do niderlandzkiego przysłowia "Pijany jak sowa".
rozwiń zwiń