X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska w trzyminutowym filmie! Za nami pokaz z udziałem laureatów konkursu PFN

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 12:41
Polska Fundacja Narodowa zorganizowała konkurs pn. "Polska 4x4", którego celem było stworzenie krótkich filmów promujących Polskę w mediach społecznościowych. W piątek 17 stycznia w Kinie Kultura odbył się uroczysty pokaz z udziałem laureatów konkursu. Niebawem produkcje zrealizowane przez uczestników zostaną zaprezentowane szerszej publiczności. 
Audio
  • Polska w trzyminutowym filmie! Za nami pokaz z udziałem laureatów konkursu Polskiej Fundacji Narodowej (Kulturalna Jedynka)
Autorzy zwycięskich filmów z członkami jury
Autorzy zwycięskich filmów z członkami juryFoto: Polska Fundacja Narodowa

- Chcieliśmy zobaczyć, jak twórcy podchodzą do tego niełatwego zagadnienia, jakim jest promocja Polski, zwłaszcza, że nie są oni profesjonalistami w branży filmowej. Dla mnie zaskakującym była dojrzałość narracyjna uczestników - mówił Piotr Śliwkowski, przewodniczący Jury konkursu. 

16 scenariuszy ze 100 zgłoszeń 

Filmy można było zgłaszać w czterech kategoriach tematycznych: "Co nas łączy?", gdzie przedstawiano wspólne elementy historii i kultury Polski oraz innego państwa, "Historia" - filmy o historii Polski związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości, "Piękno Polski" - opowiadające o pięknie polskiej przyrody, architektury, zabytków, krajobrazów oraz "Polski sukces" - produkcje o polskim sukcesie w nauce, technice, kulturze i medycynie. Pierwszym etapem konkursu było zgłoszenie scenariusza. - Jury wybrało z prawie 100 zgłoszeń - 16 scenariuszy, po 4 z każdej kategorii i tym samym został skierowany do realizacji. Ich autorzy po trzech miesiącach przedstawili te filmy - informował przewodniczący. 


"Polak Mały" w interpretacji filmowej 

Maciej Olejniczak, jeden z laureatów konkursu, pokusił się o stworzenie półtora minutowego filmu na podstawie znanego wiersza Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka". - Wpadłem na pomysł, żeby zinterpretować ten wiersz. Chciałem, żeby on był jeszcze bardziej ponadczasowy niż jest i przedstawić go w wersji filmowej. Jest kilkanaście miejsc i wszystko odbywa się na terenie Wielkopolski. Film też opowiada po części o Powstaniu Wielkopolskim. Wystąpiło osiem osób, a zaangażowanych było zdecydowanie więcej. Było dużo świetnej zabawy, ciężkiej pracy, improwizacji i w pewnych momentach tego wszystkiego - zdradził autor. 

"Polski chleb" pokazujący los wielu Polaków 

Salezjanin, ks. Roman Sikoń, przez swój film opowiada wzruszającą historię Polaków przebywających na Wschodzie. - Oni przeszli cały szlak, całą gehennę Syberii przez Ian, Indie i trafili do Afryki Wschodniej. Ten "Chleb" jest upieczony tutaj w Polsce przez pana Artura Woźniakowskiego,  który był uchodźcą w Ugandzie i tym "Chlebem" dzielimy się z młodzieżą afrykańską, a przy okazji opowiadamy im jaka to była historia - wyjaśnił twórca. 


"Polski chleb" - jeden z nagrodzonych filmów
"Polski chleb" - jeden z nagrodzonych filmów

Pamięć człowieka zwyczajnego 

Do swojego filmu Aneta Pisaniec zaangażowała sto osób. Wśród nich znalazły się osoby biorące udział w Powstaniu Warszawskim. Autorce przede wszystkim chodziło o pokazanie dat historycznych, które ukazywałyby historię konkretnego człowieka. - Starałam się, aby to były daty z życia zwyczajnego człowieka, który po prostu pamięta, że np. w 1967 roku obejrzał film, który bardzo go wzruszył i pamięta głównie ten film, a nie pamięta politycznych czy historycznych zdarzeń z tego okresu - powiedziała Aneta Pisaniec. 

Bombki jak malowane 

Przewodniczący jury Piotr Śliwkowski podkreślał, że twórcy mieli bardzo trudne zadanie w przygotowywaniu swoich produkcji. - Jak obcujemy z taką materią jak historia, patriotyzm to pojawia się pokusa patosu i oni się tej pokusie oparli. Jest film, który pokazuje praktycznie w całkowitej ciszy proces produkcji słynnych polskich bombek choinkowych. Mamy też animację oraz film, który jest gotowym, rewelacyjnym spotem promującym Polskę w pełni profesjonalnym, takim co może być puszczany w telewizjach na całym świecie - dodał. 

Wyróżnione filmy będą pokazywane w mediach społecznościowych, a cała kampania ma na celu promowanie Polski na całym świecie. 

Ponadto w audycji: 

- o premierze Warszawskiej Opery Kameralnej: Astor Piazzolla "Maria de Buenos Aires" w reżyserii Michała Znanieckiego

- otwarcie nowej sceny Mazowieckiego Teatru Muzycznego przy Jagiellońskiej w Warszawie (Kino Praha)

-  recenzja Ewy Heine ze spektaklu „Bum” w Teatrze Nowym w Łodzi

przypomnienie konkursu na słuchowisko "Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920"

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiał reporterski: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 19.01.2020 r. 

Godzina emisji: 

ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ferdydurke" Gombrowicza. Spektakl pozbawiony płciowości?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 10:51
W ramach 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zaprezentował spektakl "Ferdydurke", w którym zagrali sami trzydziestolatkowie. Czym unikalna adaptacja reżyserki Aliny Moś-Kerger różni się od poprzednich interpretacji słynnego dzieła Witolda Gombrowicza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezentacja nominowanych do Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 23:00
Przedstawiamy sylwetki dwóch nominowanych w kategorii "Słowo" - Jarosława Marka Rymkiewicza i profesora Andrzeja Nowaka. W tej kategorii są nominowani również Włodzimierz Bolecki, Andrzej Horubała i Antoni Libera. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Zarzecki: finansujemy filmy, które powinny zainteresować Polską cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 21:12
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki podkreśla, że kierowana przez niego instytucja jest finansowym mecenasem filmów poświęconych Polsce. Sfinansowała "Poland: The Royal Tour". Autorem tej międzynarodowej produkcji filmowej jest Peter Greenberg, wielokrotnie nagradzany Emmy reporter i producent.
rozwiń zwiń