Jan Krzysztof Ardanowski: kierunek negocjacji ws. unijnego budżetu jest dla Polski korzystny

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 07:36
- Ważna jest nowa propozycja Komisji Europejskiej dotycząca polityki spójności oraz rolnej. Jest zdecydowanie korzystniejsza od zaproponowanej przez poprzednie władze KE. Polska może otrzymać aż o 19 miliardów więcej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. 
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski o nowej perspektywie budżetowej ("Sygnały dnia"/Jedynka)

Unijni przywódcy przylatują dziś na nadzwyczajny szczyt do Brukseli, by podjąć próbę uzgodnienia budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027. To nie będzie łatwe zadanie, bo rozbieżności wśród państw są duże. Na porozumienie liczy jednak szef Rady Europejskiej Charles Michel, który wczoraj w opublikowanym krótkim filmie zaapelował do unijnych stolic o wolę do kompromisu.

michel 1200 pap.jpg
Negocjacje ws. unijnego budżetu. Przewodniczący RE apeluje o wolę kompromisu

Do tej sprawy odniósł się w Programie 1 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. - Ważna jest nowa propozycja Komisji Europejskiej dotycząca polityki spójności oraz polityki rolnej. Jest zdecydowanie korzystniejsza od zaproponowanej przez poprzednie władze KE. Polska może otrzymać o 19 miliardów więcej - stwierdził. Ardanowski. 

Według niego kierunek negocjacji ws. budżetu UE "jest dla Polski korzystny". - Ale nie tylko dla Polski. Dla naszej części Europy - dodał. 

Praworządność a budżet UE

Polityk odniósł się też do powiązania wypłaty pieniędzy z unijnego budżetu z praworządnością. - Jeżdżąc do Brukseli, nie widzę, aby kogokolwiek interesował stan sądownictwa w Polsce. Polska jest krajem demokratycznym i żadnych standardów nie łamiemy - podkreślił minister rolnictwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Ryszard Czarnecki: europarlament będzie sojusznikiem Polski ws. unijnego budżetu 2021-2027

Ardanowski przyznał też, że słowa o zmniejszaniu roli Polski na arenie międzynarodowej słyszy jedynie z ust polityków polskiej opozycji. - Polska naprawdę zaczyna być krajem liczącym się. Kraje z naszej części Europy upatrują w Polsce naturalnego lidera. To jest rola, którą przyjmujemy - powiedział. 

Minister zakomunikował, że w poniedziałek (24.02) 11 ministrów rolnictwa z naszego regionu przyjeżdża, żeby dyskutować o nowych wyzwaniach wobec rolnictwa, ale również o nowym budżecie. - Dawno nie było takiego spotkania poza Brukselą - zauważył Jan Krzysztof Ardanowski. Ujawnił, że Polska chce zaproponować Deklarację Warszawską, która jest już uzgodniona, która mówi, że na nowe wyzwania trzeba więcej pieniędzy, na wspólną politykę rolną i nasze kraje nie godzą się na utrzymywanie podwójnej prędkości.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)

Data emisji: 20.02.2020

Godzina emisji: 7.15

kad/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister rolnictwa: twardo kontynuujemy starania o wyrównanie dopłat

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 07:32
- Szukamy sojuszników, spotykamy się z naszą częścią Europy, tu Polska staje się naturalnym liderem - mówił w "Sygnałach dnia" o staraniach o wyrównanie dopłat dla rolników minister Jan Krzysztof Ardanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ardanowski: model rolnictwa, który jest w Polsce, zaczyna obowiązywać w UE

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 18:25
– Musimy stawiać na inne rolnictwo, na takie, które będzie wysokiej jakości, które będzie się opierało na mniejszych gospodarstwach. Cieszę się, że ten model rolnictwa, który jest w Polsce, zaczyna obowiązywać w UE – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń