"Człowiek uskrzydlony". Posłuchaj reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 07:20
9 kwietnia br. zmarł Andrzej Strumiłło, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wybitny artysta: malarz,  fotografik, grafik, ale też poeta, pisarz i podróżnik. Jego niespokojny Duch kazał mu nieustannie poszukiwać nowych form wyrazu i… nowych doznań, które stawały się pretekstem do jego twórczości.
Audio
Prof. Andrzej Strumiłło
Prof. Andrzej StrumiłłoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W połowie lat osiemdziesiątych XX w. zdecydował się osiąść na Suwalszczyźnie, żeby być bliżej ukochanego Wilna, w którym się urodził. Tam, we wsi Maćkowa Ruda stworzył magiczne miejsce do życia dla swojej rodziny, w które tchnął klimat swojego dzieciństwa, a i nadał artystyczną formę tej przestrzeni.

Jeszcze kilka miesięcy temu, autorka reportażu zastała go podczas malowania kolejnych obrazów  ostatniego cyklu pt.: „Człowiek uskrzydlony”. Potem, mimo 92 lat, z zapałem i pasją oprowadzał ją po swoich włościach. Był człowiekiem pełnym werwy, pomysłów i poczucia humoru.

Kiedyś na  spotkaniu  w ramach cyklu „Teatr i Rozmowa” Andrzej Strumiłło powiedział:

"Nie mając gwarancji na następne życie, próbowałem w życiu wszystkiego co człowiek może sobie zafundować. Dlatego byłem też morskim sternikiem jachtowym, zdobywałem Himalaje, podróżowałem po wielu różnych krajach, fotografowałem, byłem rolnikiem, hodowałem konie arabskie (…), sadziłem egzotyczne drzewa, rośliny (…) Starałem się w życiu zrobić wszystko, na co pozwala prawo i moje fizyczne możliwości". 

***

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Człowiek uskrzydlony"

Autorka reportażu: Dorota Jaśkiewicz-Łebek

Data emisji: 17.05.2020

Godzina emisji: 17.09

ans/kh

Czytaj także

"Nad Kwisą" - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 17:46
W nadrzecznym pejzażu wsi Brzeziniec, nad Kwisą, rozgrywa się… niespieszne życie.
rozwiń zwiń