Gdzie mieszkają najlepsi sąsiedzi? "Generalnie lubimy swoich sąsiadów"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 13:15
Od 20 lat, w ostatni wtorek maja, z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności (European Federation of Local Solidarity, EFLS), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada.
Audio
  • Gdzie mieszkają najlepsi sąsiedzi? "Generalnie lubimy swoich sąsiadów" (Muzyka nocą/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Filimonov/shutterstock.com

Jak wynika z badania, zorganizowanego przy okazji tworzenia Rankingu Dzielnic Otodom, którym zostali objęci mieszkańcy 12 polskich miast - Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia - najlepsi sąsiedzi mieszkają w Szczecinie.

- Różnice w czołówce były minimalne. Tuż za Szczecinem (w skali od 1 do 5 - 3.57) jest Białystok i Lublin (3.56), dalej Gdańsk (3.55), Bydgoszcz i Gdynia (3.54). Generalnie lubimy swoich sąsiadów, to główne przesłanie badania - podkreślił Jarosław Krawczyk z Otodom. Przyznał, że w rankingu najlepiej wypadły dzielnice na obrzeżach miast, z zabudową jednorodzinną a najsłabiej centra miast, gdzie jest duża rotacja mieszkańców.

Ankieterzy prosili o ocenę, w skali od 1 do 5, prawdziwości trzech stwierdzeń: znam część sąsiadów osobiście, zdarza mi się ich odwiedzać; ludzie, którzy mieszkają w okolicy są przyjaźni i uprzejmi; nie przeszkadza mi sposób życia sąsiadów. - Te stwierdzenia były na tyle ogólne, żeby ująć zarówno te pozytywne, jak i mniej pozytywne aspekty - wskazał gość radiowej Jedynki.

"To zawsze jest loteria"

- Nigdy nie możemy być pewni, na kogo trafimy. Wysoka ocena w rankingu nie gwarantuje, że jeśli zamieszkamy w danym mieście, w danej dzielnicy, to na sto procent trafimy na fantastycznych sąsiadów. Zawsze to jest loteria - zastrzegł Jarosław Krawczyk. - Z badania CBOS sprzed trzech lat, wynika, że 89 proc. Polaków nie unika sąsiadów, ale jednocześnie 65 proc. stara się utrzymywać dystans w relacjach. Myślę, że to dobrze obrazuje, jak podchodzimy do sąsiedztwa - stwierdził.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że dobry sąsiad to skarb, o czym mogliśmy się przekonać choćby w ostatnich tygodniach. - Kiedy nastała pandemia, ludzie zaczęli sobie pomagać. Pojawiły się ogłoszenia z propozycjami pomocy w zrobieniu zakupów. Taka pomoc sąsiedzka osiedlowa, dzielnicowa została uruchomiona. Z potrzeby serca. Super było to obserwować - powiedział.

***

Ranking Dzielnic Otodom powstał na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Wzięło w nim udział ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski, którzy oceniali różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) - wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. 

***

Tytuł audycji: Muzyka nocą

Prowadzi: Wiesław Molak

Gość: Jarosław Krawczyk (Otodom)

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 0.00-3.00

kk

Zobacz więcej na temat: Wiesław Molak społeczeństwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak