Powrót dziecka do przedszkola. Jak go przejść bez stresu?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 18:36
Od kilku tygodni otwierają się kolejne przedszkola. W związku z koronawirusem przyjmują jednak mniej dzieci, a opieka nad nimi musi odbywać się zgodnie z całą listą zasad bezpieczeństwa. Co rodzic powinien zrobić, kiedy dziecko nie chce iść do przedszkola, które nie jest już takie jak wcześniej?
Audio
  • Powrót dzieci do przedszkoli. Jak rozmawiać z dzieckiem? (Jedynka/ Cztery pory roku)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Krakenimages.com/ Shutterstock

Dzieci, w związku z troską o ich zdrowie i bezpieczeństwo, muszą dostosowywać się do wprowadzonych w przedszkolach ograniczeń. Nie można już tak jak wcześniej wyjść na boisko czy plac zabaw, ani przynieść z domu ulubionego misia czy kolorowanki.

Jak wygląda nowa codzienność w przedszkolach?

- W przedszkolu mamy salę, która jest nazwana izolatką dla dzieci, do których mamy podejrzenia związane z koronawirusem. W przypadku dzieci, które mają podwyższoną temperaturę ciała, musimy zaprowadzić je do izolatki, ubrać się w odpowiedni kombinezon, przyłbicę, maseczki i poczekać z dzieckiem na rodzica - mówi nauczycielka z jednego z przedszkoli.

Nauczycielki zobowiązane są nie tylko do mierzenia dzieciom temperatury, ale także do wychodzenia w maseczkach i rękawiczkach do rodziców.

- Zrobiliśmy projekt przyłbic, które mają różne, kolorowe dekoracje na sobie. Po to, żeby dzieci przyzwyczaiły się do naszego widoku, który może być ciężki dla nich. Z koleżankami dokleiłyśmy uszy myszki Miki. Zrobiłyśmy też z nich jednorożce - słyszymy.

Rodzic musi rozmawiać

Wprowadzone zasady bezpieczeństwa dzieci często traktują jako spore utrudnienia. W związku z tym mogą nie chcieć ponownie iść na zajęcia do przedszkola.

- Gotowość i podejście rodzica ma kluczowe znaczenie. Także spokojna postawa rodzica, postawa zaufania do placówki i osób tam pracujących. Ta gotowość pewnie wpłynie na gotowość dziecka do readaptacji dziecka w przedszkolu - uważa Anna Resler-Moskwa, psycholog i ekspert serwisu "Edukacja na czasie".

Zdaniem pani psycholog powrót dziecka do przedszkola połączony z nową sytuacją jest wyzwaniem dla dziecka. - Może pojawić się lęk. Dlatego warto z dzieckiem rozmawiać, doprecyzowywać, starać się zrozumieć i pozwolić dziecku uwolnić sfery, których dotyczą lęk czy obawa. Poprzez zabawę z dzieckiem można zidentyfikować, jakich konkretnych rzeczy się boi - dodaje.

Wszelkie wątpliwości należy również rozwiązywać poprzez rozmowę z dyrektorem przedszkola lub z nauczycielkami. Warto także korzystać ze wsparcia innych rodziców i rodziny.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Anna Resler-Moskwa (psycholog i ekspert serwisu "Edukacja na czasie")

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 11.23

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powrót dzieci do przedszkoli. Na razie grupy nie są liczne

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 14:27
Od 6 maja przedszkola mogą wznowić opiekę nad dziećmi. Mimo że z każdym dniem otwierają się kolejne placówki, to w większości z nich nie widać tłumów przedszkolaków. Powód? Rodzice wolą jeszcze pozostawiać swoje pociechy w domach.
rozwiń zwiń