Krzysztof Szczerski: żadne programy społeczne nie są ograniczane w związku z inwestycjami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 07:23
- To, co robią politycy opozycji, to manipulacja. Nie ma mowy o żadnym ograniczaniu programów społecznych z powodu inwestycji. To jest rzecz kompletnie wymyślona. Mamy pieniądze i na programy społeczne, i na inwestycje - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Audio
  • Szczerski: po to budujemy Trójmorze, po to jesteśmy w UE, żeby stać się jednym z centrów rozwojowych Europy (Sygnały dnia/Jedynka)
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
cpk-1200-free.jpg
"Korzyści przez dziesięciolecia". Prezydent o CPK i przekopie Mierzei Wiślanej

- Inwestycje mają znaczenie fundamentalne z kilku powodów. Dają miejsca pracy, rozwijają polską gospodarkę i infrastrukturę oraz wpisują się w program rozwoju Unii Europejskiej i naszego regionu. Centralny Port Komunikacyjny, Przekop Mierzei Wiślanej czy Via Carpatia, to część szerszego rozwoju - podkreślił gość Programu 1 Polskiego Radia.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że "przekop Mierzei Wiślanej to nie tylko kwestia Polski, ale także Białorusi czy Ukrainy". - Natomiast CPK będzie centrum komunikacyjnym całego Trójmorza. To są rzeczy o fundamentalnym znaczeniu - z punktu widzenia Polski, rodzimych miejsc pracy oraz całego regionu i Unii Europejskiej - tłumaczył.

"Mamy takie ambicje"

- Opinie, że korzyści z tych inwestycji będą dużo mniejsze od nakładów, to kompletna bzdura. Polska jest dużym krajem, największym w regionie. Po to budujemy Trójmorze, po to jesteśmy w Unii Europejskiej, żeby stać się jednym z centrów rozwojowych Europy. My mamy takie ambicje. Kandydaci opozycji są natomiast osobami bez ambicji - stwierdził szef gabinetu prezydenta.

1200 Trzask.jpg
"Nie było żadnych rozmów z przewoźnikami". Trzaskowski mija się z prawdą ws. CPK

Rozmówca red. Katarzyny Gójskiej powiedział, że "polityka prezydenta Andrzeja Dudy współgra dziś z polityką europejską". - Program dla obudowy Europy, który zainicjował prezydent, wywołał dyskusję. Jest dyskutowany pomiędzy prezydentami, premierami. Otrzymaliśmy kilkanaście odpowiedzi - mówił.

***

Centralny Port Komunikacyjny będzie nowym lotniskiem przesiadkowym dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz portu powstanie też ponad 1600 kilometrów nowych linii kolejowych. Według wyliczeń Ministerstwa Infrastruktury, w wyniku budowy CPK powstanie łącznie prawie 150 tys. miejsc pracy.

Kanał na Mierzei Wiślanej ma otworzyć nową drogę wodną na Morze Bałtyckie. Obecnie z Elbląga na Bałtyk można wypłynąć jedynie przez terytorium Rosji, co wymaga uzyskania pozwoleń.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta)
Data emisji: 01.06.2020
Godzina emisji: 07.14

PR1/IAR/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gursztyn: słowa Trzaskowskiego o wstrzymaniu inwestycji to bardzo zły sygnał

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 13:41
- Moim zdaniem sprawa podpisów dla Rafała Trzaskowskiego, to nie jest zdarzenie epokowe. Jego zapowiedzi odnośnie do wstrzymania inwestycji - to jest ważny sygnał, niestety zły sygnał. Te inwestycje są potrzebne Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "DoRzeczy" i historyk Piotr Gursztyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Ryba: Trzaskowski nie wytrzyma argumentacji ws. wielkich inwestycji jak CPK

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 21:25
- Między Karpatami i Bałtykiem nie ma miejsca na państwo słabe. To zawsze w historii kończyło się tragicznie. Albo będziemy silni, albo może nas nie być. W tym sensie Rafał Trzaskowski nie wytrzyma argumentacji ws. wielkich inwestycji jak Centralny Port Komunikacyjny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To był dobry czas dla Polski". Prezydent podsumował pierwszą kadencję

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 22:54
- Ostatnie pięć lat to był dobry czas dla Polski. Mieliśmy koniunkturę międzynarodową, którą udało się nam dobrze wykorzystać - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Podkreślał też, że w tym czasie rodzina znalazła się na pierwszym miejscu, co jest dla niego szczególnie ważne.
rozwiń zwiń