"Polskie a nasze". Jak ratować polskie zabytki na Kresach?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 10:41
W najnowszym raporcie Ośrodka Studiów Wschodnich "Zagrożone dziedzictwo. Polskie dobra kultury na Ukrainie i Białorusi​" autorzy szacują straty w obrębie dziedzictwa kulturowego powstałe w wyniku obu konfliktów światowych, a także powojennych przesiedleń ludności polskiej, sowieckiej przeszłości i działania systemu komunistycznego.
Kościół świętych apostołów Piotra i Pawła w Starych Wasiliszkach, miejscu urodzenia Czesława Niemena, okolice Grodna na Białorusi.
Kościół świętych apostołów Piotra i Pawła w Starych Wasiliszkach, miejscu urodzenia Czesława Niemena, okolice Grodna na Białorusi. Foto: Shutterstock/Staronaut

"Co najmniej 30–40% znajdującego się tam dziedzictwa materialnego zostało zniszczone, zaś znaczna
większość zachowanego jest bardzo zaniedbana, a nierzadko znajduje się w ruinie. Według oficjalnych danych na Białorusi odnowiono mniej niż 20% obiektów zabytkowych. Z kolei na Ukrainie aż 60% zabytków architektury o znaczeniu ogólnokrajowym znajduje się w stanie złym, a 10% - w dramatycznym. Większość ocalałych dóbr kultury wymaga zatem kompleksowej i kosztownej konserwacji. Na państwo polskie spada powinność ochrony tego, co pozostało", pisze w swoim raporcie wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.


Posłuchaj
29:52 _PR1_AAC 2020_06_13-18-10-10 Z muzyką po Kresach.mp3 Jak możemy dbać o polskie zabytki na Białorusi i Ukrainie (Jedynka/Z muzyką po Kresach)

 

Szacuje w nim raporcie straty w obrębie dziedzictwa kulturowego powstałe w wyniku obu konfliktów światowych, a także powojennych przesiedleń ludności polskiej, sowieckiej przeszłości i działania systemu komunistycznego: ile obiektów dziedzictwa materialnego uległo nieodwracalnemu zniszczeniu, ile zaniedbaniu, co można uratować i jak. - Widać różnicę w podejściu Białorusinów i Ukraińców do obiektów polskiego dziedzictwa materialnego. Jest mnóstwo do zrobienia - przyznał w audycji.


Portret Jana Szczepanika. Portret Jana Szczepanika.

W audycji wspomnieliśmy także Geniusza Galicji, "polskiego Edisona" – postać wynalazcy Jana Szczepanika, urodzonego 13 czerwca 1872 roku w Rudnikach koło Mościsk. Zmarł w 1926 roku w Tarnowie, a w trakcie swojego życia zasłynął jako autor 50 wynalazków. Opatentował kilkaset pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, barwnego tkactwa, w tym telektroskop, system filmu barwnego, pancerz kuloodporny. Był prekursorem telewizji i niewiele brakowało, żeby zapisał się złotymi zgłoskami w historii techniki dzięki wynalazkom dotyczącym srebrnego ekranu. Opowiedział o tym wiceprezes Fundacji im. Jana Szczepanika Mieczysław Czosnyka.

***

Tytuł audycji: Z muzyką po Kresach 

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Goście: Wojciech Konończuk (wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), Mieczysław Czosnyka (wiceprezes Fundacji im. Jana Szczepanika)

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 18.10

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak