Rodziny w dobie pandemii. Jak sobie radzą?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 12:40
W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" mówiliśmy o wyzwaniach stojących przed rodzinami w dobie pandemii, która pociągnęła za sobą także rewolucję internetową. Czy jesteśmy sobie bliżsi niż kilka miesięcy temu? Czy nasze rodziny funkcjonują lepiej? 
Audio
  • Wyzwania stojące przed rodzinami w dobie pandemii (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

czytaj więcej
dziecko1200.jpg
Sposób na wychowanie dobrego człowieka

- Przeprowadziliśmy ostatnio badanie wśród rodzin wielodzietnych dotyczące sytuacji w okresie pandemii i wynika z niego, że część rodzin określa swoją sytuację rodzinną jako lepszą, ale jednak znacząca część mówi o pogorszeniu. Przede wszystkim większości rodzin pogorszyła się sytuacja ekonomiczna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prezes Stowarzyszenia Dużych Rodzin 3+ Joanna Krupska.

Dodaje, że mimo tego, iż dla większości osób pandemia odczuwana jest jako utrudnienie, to jest wiele rodzin, które sygnalizują, że dzięki tej sytuacji poprawiła się komunikacja w ich rodzinie, jest więcej bliskości, szczęścia. - Niestety są też rodziny - zwłaszcza te, które mieszkają na małym metrażu - które zgłaszają problemy ze stresem, wzrostem napięcia, pogorszeniem kondycji psychicznej - mówi Joanna Krupska.

- Część rodzin zgłosiła także, że w ich rodzinie pogorszyła się sytuacja zdrowotna, co związane jest z gorszym dostępem do służby zdrowia, stresem, mniejszym ruchem - podkreśla i dodaje, że mimo tego, iż większość rodzin uznała, że edukacja zdalna przebiega sprawnie, to jednak wiele z nich zwraca uwagę na pewne trudności. 

Równy dostęp do cyfryzacji

Dr Maciej Kawecki (Wyższa Szkoła Bankowa) zwraca uwagę, że obecna sytuacja pokazała nam siłę i wagę cyfryzacji. - Dzisiaj ta globalna wioska, w której żyjemy wiąże się nie tylko z zagrożeniami, ale także pomaga nam utrzymać relacje, funkcjonować, uzyskać dostęp do dóbr, do których zwyczajowo mieliśmy tylko dostęp tylko w formie tradycyjnej - wyjaśnia. - Dzisiaj równy dostęp do cyfryzacji, do dóbr cyfrowych, jest jedyną drogę do zrównoważonego rozwoju kraju. Widać to na przykładzie szkół, bo mimo tego, że ten proces się bardzo polepszył, to jednak w małych miejscowościach są dzieciaki, które nie są w stanie uczestniczyć w lekcjach - dodaje. 

- Okres tych 3 miesięcy bardzo dużo w nas zmienił. Po pierwsze zwiększył nasze zaufanie do cyfryzacji. Pokazał, że z pewnej kategorii dóbr, usług, towarów możemy korzystać online. Pokazał też jednocześnie, że są takie obszary, w których internet nie zastąpi i że bajki o tym, że sztuczna inteligencja może zastąpić człowieka możemy włożyć między bajki - mówi dr Kawecki i dodaje, że niestety podczas korzystaniu z internetu, szczególnie w zciszu własnego domu, spada poczucie ostrożności, a niestety internet - jako obszar, w którym przestępczość cały czas jest najsłabiej wykrywalna - jest źródłem oszustw.

czytaj więcej
praca zdalna dom rodzina dzieci 1200 free
Wychowywanie dzieci we współczesnym świecie. Jak wygląda?

Przestępczość internetowa

Także prezes Stowarzyszenia Ruchu Obrony Rodziny i Jednostki Anna Łobaczewska także zwraca uwagę na oszustów czyhając w internecie, którzy obecnie mają dużo większe możliwości działania niż kiedyś. Jest to także doskonale miejsce pozyskiwania nowych członków przez rozmaite sekty.

- Dzisiaj nie można mówić o sensu stricto sektach, natomiast to wszystko zostało przekształcone. Sekty nie tylko się zmieniły, ale także powstały nowe formacje. Są to często różnego rodzaju szkolenia, terapie, propozycje poszerzenia własnych zdolności - wyjaśnia Anna Łobaczewska. - Niestety nie prowadzi się monitoringu organizacji, które powodują destrukcję rodziny, doprowadzając nawet do różnych tragedii - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której była także mowa o tym, jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o zagrożeniach czyhających w internecie.

***

Tytuł audycji: Gdzie jest pan Cogito

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: dr Maciej Kawecki (Wyższa Szkoła Bankowa), Joanna Krupska (prezes Stowarzyszenia Dużych Rodzin 3+), Anna Łobaczewska (prezes Stowarzyszenia Ruchu Obrony Rodziny i Jednostki)

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 15.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 14:58
- Z przeprowadzanych badań wynika, że dzieci od 7 roku życia spędzają w internecie ponad cztery godziny dziennie. Musimy pamiętać, że oprócz zabawy czai się w sieci wiele niebezpieczeństw, na które trzeba szczególnie uważać - powiedział Krzysztof Szubert, były wiceminister cyfryzacji, członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń