Masz skierowanie do sanatorium? Musisz zrobić test na obecność koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 12:08
Rozpoczęły się pierwsze turnusy w sanatoriach. Warunkiem wyjazdu do uzdrowiska jest negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa. Test należy wykonać minimum na 6 dni przed przyjazdem do sanatorium.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

czytaj więcej
lato1200.jpg
Jak nie wrócić z wakacji z koronawirusem?

- Jeżeli mamy skierowanie na leczenie uzdrowiskowe potwierdzone przez NFZ, to pracownicy Funduszu skontaktują się z każdą osobą i wskażą, gdzie i kiedy można wykonać test na obecność koronawirusa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk. - Wysyłamy takie pismo do każdej osoby, jak również kontaktujemy się telefonicznie, dlatego ważne jest, aby podać swój numer telefonu, co ułatwi kontakt - dodaje.

Posłuchaj
02:53 _PR1_AAC 2020_06_18-10-20-10.mp3 Do sanatorium dopiero po teście na koronawirusa (Cztery pory roku/Jedynka)

Test na koronawirusa trzeba wykonać minimum na 6 dni przed wyjazdem do sanatorium. - Podstawą do wykonania testu jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Wystarczy, że udamy się do wskazanego przez NFZ punktu pobrań i podamy swoje imię i nazwisko. Ważne jest także, żeby mieć przy sobie dowód osobisty - wyjaśnia rzecznik.

- Kolejny krok to oczekiwanie na telefon z uzdrowiska, bo wynik testu przekazuje telefonicznie uzdrowisko. W przypadku, gdy wykluczony zostanie wirus, potwierdzi rozpoczęcie leczenia - dodaje. 

Także uzdrowiska muszą funkcjonować według określonych wytycznych. - Działamy zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, który rygorystycznie nakładana na nas obowiązki dotyczące przyjmowania pacjentów, postępowania z pacjentami, rygorów panujących w obiekcie, w bazie zabiegowej czy jadalni - mówi prezes Uzdrowiska Iwonicz Piotr Komornicki. - Niektóre z tych spraw są dla nas codziennością - dodaje.

czytaj więcej
dłonie1200.jpg
Bezobjawowy koronawirus. Co trzeba wiedzieć?

Leczenie mogą także kontynuować kuracjusze, których turnus został przerwany z powodu pandemii. - Będą mogli je dokończyć na podstawie dotychczasowego skierowania. Na takich samych zasadach, jak poprzednio z uwzględnieniem dni, które pacjent spędził uprzednio w uzdrowisku. To uzdrowisko bezpośrednio uzgadnia z pacjentem termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia i co ważne, nie może być on późniejszy niż 30 września - wyjaśnia rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 18.06.2020

Godzina emisji: 10.20

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezobjawowy koronawirus. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 13:16
Suchy kaszel, duszności, wysoka gorączka - to najczęściej występujące objawy koronawirusa. Do mniej oczywistych symptomów zarażenia zalicza się bóle mięśni, ogólne osłabienie organizmu, ból gardła. Ostatnio dodano do nich także anosmię, czyli nagłą utratę węchu. Ale mimo zakażenia, objawy nie zawsze muszą wystąpić. 
rozwiń zwiń