Andrzej Mularczyk: radio jest pewną wspólnotą osobnych

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 13:30
- Radio jest pewną wspólnotą osobnych. To mnie zaciekawiło i skłoniło do przyjrzenia się, jak jakieś rzeczywiste moje doświadczenia da się przekształcić w świat, który jest niewidzialny. Jest widoczny tylko w wyobraźni. Jest to niebywale ciekawy instrument do kontaktowania się ze światem i tworzenia za jednym podejściem tysiąca wizji, które tworzy każdy słuchacz na własny użytek - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Mularczyk, który obchodził niedawno 90. urodziny.
Andrzej Mularczyk
Andrzej MularczykFoto: PAP/ Andrzej Rybczyński

czytaj więcej
andrzej mularczyk 1200 PAP.jpg
Mistrz scenopisarstwa, reportażu i dialogu. Andrzej Mularczyk skończył 90 lat!

Jest mistrzem w wielu dziedzinach: radiowego reportażu, słuchowiska, scenariusza filmowego i prozy. Współtwórca polskiej szkoły reportażu i polskiej szkoły słuchowiska, od lat 50. XX wieku jest związany z Polskim Radiem. Zdobywał doświadczenie jako reporter i reportażysta, by później przez lata współtworzyć powieść radiową "W Jezioranach".

- Pisząc słuchowisko, które dzieje się na przykład w leśniczówce, widzę jakąś swoją leśniczówkę. Ja tam ustawiam swoje sosny, dęby, drzewa i widok z okna. Natomiast to, co odbiera słuchacz, jest powtórnym stworzeniem tej rzeczywistości - mówi Annie Lisieckiej Andrzej Mularczyk.

Posłuchaj
43:44 2020_07_13_21-06-00_PR1_Kuturalna_Jedynka Rozmowa z Andrzejem Mularczykiem

 

"Teatr radia to jest niezmierzony świat jeszcze"

Jest autorem kilkudziesięciu słuchowisk, zrealizowanych w Teatrze Polskiego Radia. Kilkanaście z nich wydał w antologii zatytułowanej "Cicho, szeptem i na ucho" w 2006 roku. Opublikował też zbiór reportaży "Co się komu śni" i "Czyim ja żyłem życiem".

- Napisałem  zarówno bardziej realistyczne słuchowiska, a jednocześnie takie bardziej zasnute mgłą, jakimś klimatem, który wymaga nastroju u odbiorcy. Dlatego uważam, że teatr radia to jest niezmierzony świat jeszcze i wciąż powinien szukać nowych horyzontów. To wymaga klimatu i żeby wyobraźnia słuchacza napisała więcej, niż jest w tekście scenariusza słuchowiska - zaznacza gość "Kulturalnej Jedynki".

***

Andrzej Mularczyk dwukrotnie został laureatem międzynarodowego konkursu Prix Italia. Nagrodę uznawaną za radiowego Oscara otrzymał za słuchowiska: "Z głębokości wód" oraz "Cyrk odjechał, lwy zostały." Jeden z najwybitniejszych polskich scenarzystów, jest twórcą scenariuszy do kilkudziesięciu filmów, między innymi kultowej trylogii o Kargulu i Pawlaku - "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", a także współtwórcą scenariusza do obrazu "Wrota Europy" oraz seriali telewizyjnych - "Droga", "Rodzina Połanieckich" i "Dom".

Na podstawie publikacji Andrzeja Mularczyka "Post mortem: Katyń - opowieść filmowa" Andrzej Wajda nakręcił film "Katyń".

Za wybitne osiągnięcia artystyczne Andrzej Mularczyk został uhonorowany prestiżowymi nagrodami Polskiego Radia - Złotym Mikrofonem, Diamentowym Mikrofonem oraz Honorowym Wielkim Splendorem Teatru Polskiego Radia. Mistrz słowa, wielokrotnie powtarza, że "jedynym bogactwem życia każdego z nas są fakty z tego życia, są zdarzenia, i tym życiem możemy się podzielić z innymi"."

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której obok fragmentów rozmów z Jubilatem znajdą Państwo także fragmenty jego reportaży i słuchowisk. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Materiał: Anna Lisiecka

Gość: Andrzej Mularczyk (mistrz scenopisarstwa, reportażu i dialogu)

Data emisji: 13.07.2020 

Godzina emisji: 21.06

kh

Czytaj także

Andrzej Mularczyk: wojna odebrała mi dzieciństwo i ufność

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 02:45
- Twierdzę, że historia to jest to, co inni zrobili z nami i co inni zrobili nam - uważa Andrzej Mularczyk, pisarz, scenarzysta filmowy, autor reportaży i twórca słuchowisk radiowych.
rozwiń zwiń