54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w warunkach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 09:00
Najważniejszy festiwal śpiewaków i kapel ludowych w Polsce, odbywający się od 1968 roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w tym roku wyjątkowo zorganizowany zostanie w sierpniu (28-29 sierpnia). Będzie miał on inny przebieg niż zazwyczaj.
Plakat promujący 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych
Plakat promujący 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków LudowychFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
46:48 2020_07_19 PR1_01_11_25_Noc_Z_Jedynką.mp3 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w warunkach pandemii (Noc z Jedynką)

 

Na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych prezentują się kapele, zespoły śpiewacze, soliści instrumentaliści i śpiewacy wytypowani podczas odbywających się niemal w całym kraju eliminacji regionalnych. Jego celem jest wybranie i nagrodzenie najlepszych artystów wykonujących tradycyjny folklor muzyczny, prezentowany z zachowaniem repertuaru i cech stylu regionalnego. 

W trakcie tegorocznego festiwalu obowiązywać będą aktualne w tym czasie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego

Po pierwsze - jak informują organizatorzy - koncerty konkursowe będą odbywać się w hali namiotowej przy ograniczonym udziale publiczności. Przesłuchania będzie można śledzić na wystawionych telebimach oraz za pośrednictwem transmisji online. Nie będzie oficjalnego zakończenia festiwalu - ogłoszenie wyników nastąpi wyłącznie wirtualnie - na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Kultury oraz na profilu festiwalu na Facebooku.

Z programu musiało wypaść wiele punktów. Nie będzie korowodów, pograjki, zabawy ludowej. Nie odbędą się niektóre działania w klubie festiwalowym (będzie można wziąć udział w warsztatach śpiewu białym głosem i warsztatach rękodzieła) czy Msza święta. Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne zostanie zorganizowane w hali namiotowej. Organizatorzy zapraszają także na Targi Sztuki Ludowej, prezentujące najwybitniejszych twórców z kraju-członków STL-u

W audycji "Noc z Jedynką"  można wysłuchać fragmentów spotkania poświęconego fenomenowi Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, w którym wzięli udział Maria Baliszewska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej (RCKL) i aktor Stanisław Jaskułka.

***

Audycja: "Noc z Jedynką"

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Data emisji: 19.07.2020

Godzina emisji: 01.10

Jedynka/Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych Facebook/kk

Czytaj także

Slavic Jazz Underground "Jare Gody". Kultura słowiańska w bardzo współczesnym duchu

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 11:57
- To rodzaj eksperymentu. Mieszanka wielu kultur muzycznych i różnych kierunków muzycznych - powiedziała w audycji "Noc z Jedynką" Lena Romul ze Slavic Jazz Underground, którego członkowie poszukiwania korzeni polskiej muzyki w niesamowity sposób połączyli z jazzem i rozbudowanymi harmoniami wokalnymi tria wokalistek.
rozwiń zwiń