"Henryk Streng-Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 10:20
Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przywraca pamięć o artyście oraz o międzywojennym Lwowie i wieloetnicznej Polsce, czerpiącej z tradycji ukraińskiej, polskiej i żydowskiej. Prowadzi widza przez wpływy europejskiego i lokalnego modernizmu oraz poprzez realia II wojny światowej.
Krakow. 15.12.1948. Reprodukcja zdjęcia nieznanego autora przedstawiająca artystów biorących udział w I wystawie sztuki nowoczesnej. Henryg WStreng-Marek Włodarski stoi trzeci od lewej
Krakow. 15.12.1948. Reprodukcja zdjęcia nieznanego autora przedstawiająca artystów biorących udział w "I wystawie sztuki nowoczesnej". Henryg WStreng-Marek Włodarski stoi trzeci od lewejFoto: repr. Grzegorz Kozakiewicz / Forum

Henryk Streng, żołnierz kampanii wrześniowej, polski Żyd ze Lwowa ukrywał się przez blisko cztery lata po aryjskiej stronie. Kiedy zdobył dokumenty i przybrał nazwisko Marek Włodarski, uciekł do Warszawy, gdzie został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjnego Stutthof. Doświadczenie holokaustu odcisnęło się w jego sztuce.

Po wojnie tworzył w duchu modernizmu, co czyniło jego obrazy - mimo treści - nieodpowiednimi z przyczyn formalnych. Obecnie dzieła Strenga-Włodarskiego są poszukiwane i wysoko cenione na rynku aukcyjnym.

O artyście i wystawie mówi kurator Piotr Słodkowski. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie potrwa do 9 maja 2021 roku.

***

Do słuchania "Kulturalnej Jedynki" w piątek (26.02) o godz. 21.05 zaprasza Michał Montowski.

ag

Zobacz więcej na temat: Michał Montowski

Czytaj także

Wyjątkowy mural na 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 10:15
W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (22 stycznia) na warszawskim Powiślu odsłonięto mural upamiętniający tego najsłynniejszego polskiego poetę czasu wojny, jednego z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, podchorążego Armii Krajowej i podharcmistrza Szarych Szeregów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fenomen sztuk wizualnych i meandry ich ochrony

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 11:10
Prof. Iwona Szmelter w swej najnowszej książce, "O fenomenie sztuk wizualnych i meandrach ich ochrony", uznanej przez krytykę za przełomową, w sposób barwny i sugestywny opowiada o sztuce wizualnej. Przedstawia jej ponadczasowość, identyfikując ją według filozofii i historii, a przede wszystkim dzięki najnowszym metodom badawczym.
rozwiń zwiń